Βόλος – ΑΕΚ 1-3 – Το ροντέο του Τσούμπερ και του Μπερνα-Μπέου

Με ηγέτη τον απίστευτο Στίβεν Τσούμπερ και ένα γκολ που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, η ΑΕΚ πέρασε από τον Βόλο με 3-1 και έστειλε ηχηρό και ξεκάθαρο μήνυμα τίτλου. Οι Κιτρινόμαυροι μπορεί να χρειάστηκαν τη βοήθεια της τύχης, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και αστόχησαν, όμως έπαιξαν με πλάνο, αποφασιστικότητα και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη, σε μια δύσκολη έδρα, από την οποία θα… ματώσουν για να περάσουν οι άμεσοι ανταγωνιστές της. Ο Ελβετός μέσος έφτιαξε το πρώτο γκολ και σκόραρε το δεύτερο, οδηγώντας την Ένωση σε ένα σπουδαίο «τρίποντο».

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στην ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι αναπτύχθηκαν πολύ ωραία, η μπάλα έφτασε στον Άμραμπατ, που από καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, στο 9’. Γενικώς πάντως το ματς ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, χωρίς, ωστόσο, να πάρουν μεγάλα ρίσκα.

Στο 17’ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Μετά από κακό γύρισμα του Μήτογλου, ο Μπαρτόλο θα επωφεληθεί και θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να τον νικά! Μετά από αυτή τη φάση ο Δικέφαλος ανέβασε την πίεση και έφερε το παιχνίδι στην περιοχή των γηπεδούχων.

Στο 29’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου οι Κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, θεωρώντας πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή προτού την μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Βόλου. Ο Τζοβάρας άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Στο 33΄ο Βόλος έχασε πολύ μεγάλη, διπλή ευκαιρία να σκοράρει. Τόσο ο Μπαρτόλο όσο και ο Γκρίλο απέτυχαν να νικήσουν τον Στάνκοβιτς, μέσα από την περιοχή!

Στο 39’ ο Βόλος θα κερδίσει πέναλτι στην ανατροπή του Μπουρίτα από τον Σιμόες! Ο Ρεγκατέν ανέλαβε την εκτέλεση όμως θα σημαδέψει ψηλά, άουτ! Και στο 42’ η ΑΕΚ θα ανοίξει το σκορ! Σε εξαιρετική αντεπίθεση ο Τσούμπερ θα βρει τον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να «εκτελεί» για το 0-1! Οι άνθρωποι του Βόλου διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς στην αρχή της φάσης έχει τραυματιστεί παίκτης των γηπεδούχων και δεν σταμάτησε το παιχνίδι. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί όμως και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σκόραρε ξανά! Και πάλι μετά από αντεπίθεση, ο Άμραμπατ θα βρεθεί φάτσα με τον τερματοφύλακα του Βόλου μακριά από την περιοχή, θα ανατραπεί, ο διαιτητής θα αφήσει το πλεονέκτημα και ο Τσούμπερ στη συνέχεια της φάσης θα κάνει το 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο κλειστά, θέλοντας να πατήσει πάνω στο προβάδισμά της και να χτυπήσει μέσω κάποιας αντεπίθεσης. Στο 57’ ο Βόλος απείλησε την Ένωση με τον Μπαριέντος, που από καλή θέση σημάδεψε εκτός εστίας. Στο 61’ ο Δικέφαλος άγγιξε και τρίτο γκολ! Ο Άμραμπατ βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έσωσε την ομάδα του, με τα πόδια.

Στο 79’ ο Βόλος μπήκε ξανά στο ματς! Μετά από σουτ του Ρίνεν η μπάλα θα κοντράρει στο κεφάλι του Βράνιες, θα αλλάξει πορεία και θα καταλήξει στα δίχτυα του Στάνκοβιτς! Η ΑΕΚ ανέβηκε ξανά και στο 81’ είχε δοκάρι με τον Λιβάι Γκαρσία! Ενώ δύο λεπτά μετά η Ένωση σπατάλησε κι άλλη φάση, με τον Άμραμπατ να κάνει αδύναμη κεφαλιά, από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαρσία έπεσε άτσαλα στο χορτάρι σε προσπάθειά του να πάρει μία κεφαλιά και αποχώρησε με φορείο «παγώνοντας» το γήπεδο.

Παρ’ όλα αυτά η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ μετά την πεντάλεπτη σχεδόν διακοπή του ματς, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι οριστικά! Ο Τσούμπερ μοίρασε τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Χατζισαφί, για το τελικό 1-3!

Βόλος (Γ. Αμπασκάλ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Πουρίτα (45’ Ρίνερ), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες, Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φαν Βέερτ

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Αμραμπατ (90’+ Χατζισαφί), Μάνταλος (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (66’ Γκαρσία)