Συντριβή για τον Α.Ο Τρίκαλα στην Ξάνθη

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση ο ΑΟ Τρίκαλα γνώρισε τη συντριβή με 5-0 από την Ξάνθη για την 9η αγωνιστική της Super League 2.

Οι κυανέρυθροι χωρίς αρχή μέση και τέλος υποχρεώθηκαν σε ένα πολύ βαρύ αποτέλεσμα. Κάκιστη εμφάνιση από την πλειοψηφία των παικτών που χρησιμοποίησε ο Αμπέντε.

Οι περισσότεροι έδειξαν δείγματα αδιαφορίας. Κάποιοι προφανώς το έχουν πάρει απόφαση ότι θα αποχωρήσουν σύντομα, ενώ και κάποιοι που βρίσκονται υπό κρίση απογοήτευσαν.

Είναι δεδομένο ότι η ήττα αυτή θα σηματοδοτήσει εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα και κυρίως σε αυτό των μαζικών αποδεσμεύσεων ποδοσφαιριστών.

Ο πρόεδρος Ηλίας Αιβάζογλου είναι πλέον εκείνος που θα πάρει όλες τις αποφάσεις και όχι οι Παραγουανοί επενδυτές που κάνουν ανέμελοι γιορτές στην πατρίδα τους.

Η Ξανθιώτικη ομάδα έφτασε στην 7η διαδοχική της επιτυχία σημειώνοντας τα τρία πρώτα γκολ σε διάστημα 6 λεπτών στο α’ μέρος και τα άλλα δύο στην επανάληψη. Δύο γκολ σημείωσε ο Ibraimi (42′ κεφαλιά, 62′ σουτ), ενώ άνοιξε το σκορ ο Βαγγέλης Πλατέλλας με σουτ στο 37′, ο Τσέλιος έκανε το 3-0 στο 44′ και ο Gomez διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Κεχαγιάς): Izzo, Πολίμος (85′ Δεληγιαννίδης), Μπάτζιος, Φαζός, Τζανακάκης, Θυμιάνης (67′ Δόρης), Gomez, Ginsari (77′ Monrose), Πλατέλλας (85′ Δημητριάδης Τ.), Τσέλιος, Ibraimi (67′ Διαμαντόπουλος).

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Αμπέντε): Σεντουριάν, Ριζογιάννης, Αουντίνο (46′ Μπαξεβάνος), Κουσκουνάς, Χειρίτραντας, Σανδραβέλης (87′ Μανίσογλου), Ντιαλοσί, Παρέδες (46′ Πέλκας), Ρεκίν (46′ Ευθυμίου), Νιάρος (77′ Κεχαγιάς), Ελευθεριάδης.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Βρέσκας (Μηνούδης – Βρούζος) της ΕΠΣ Πιερίας και 4ος διαιτητής ο Δημήτρης Θεοχάρης (ΕΠΣ Θεσσαλίας).