Στάθηκε όρθιος, μπορούσε και την νίκη

Ο ΑΟ Τρίκαλα στάθηκε όρθιος κρατούσε μέχρι το 90’ το υπερπολύτιμο τρίποντο μέσα στην Νίκαια επί του Ιωνικού με το προβάδισμα που του είχε δώσει ο Νίκος Σκόνδρας με εντυπωσιακό τρόπο στο 55’.

Η πίεση όμως των γηπεδούχων αλλά κυρίως η γκρίνια τους σε κάθε φάση προεξάρχοντος του Δημήτρη Σπανού οδήγησε στο 90’ σε ένα καταλογισμό πολύ αυστηρού πέναλτι πάνω στον Πλατέλλα το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κάστρο για να ισοφαρίσει σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η αλήθεια είναι ότι στο τέλος τα Τρίκαλα πέρασαν δύσκολες στιγμές που έγιναν ακόμη πιο έντονες μιας και στο 80’ ο κορυφαίος και σήμερα Γιακουμής αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον νεαρό και άπειρο Γκάρα ο οποίος όπως ήταν λογικός ήταν αρκετά ασταθής.

Όπως και στην Πάτρα αν στα Τρίκαλα έδιναν πριν τον αγώνα τον βαθμό της ισοπαλίας θα τον έπαιρναν πολύ ευχαρίστως, ωστόσο σήμερα έφτασαν πολύ κοντά σε μία νίκη που θα τους ανέβαζε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όπως και να’ χει, τα Τρίκαλα έδειξαν και σήμερα ότι διαθέτουν μέταλλο και ταλέντο και κοιτάζουν κάθε αντίπαλο στα μάτια μέσα και έξω.

Δεν υπάρχει χρόνος για εφησυχασμό και περαιτέρω ανάλυση. Την Τετάρτη ο ΑΟΤ υποδέχεται την Δόξα Δράμας και την Κυριακή στο καπάκι τον Λεβαδειακό σε δύο ακόμη δυνατά παιχνίδια.

Παθητικός ρόλος στο πρώτο ημίχρονο

Τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία στο 16’ να μπουν μπροστά στο σκορ στην μοναδική ευκαιρία που έκαναν στο πρώτο ημίχρονο όταν μετά από σέντρα του Ριζογιάννη ο Πέλκας εξ επαφής αλλά και υπό πίεση αστόχησε.

Ο Ιωνικός απάντησε άμεσα σε τετ α τετ Μάναλη με Γιακουμή με τον πορτιέρο των Τρικάλων να μπλοκάρει σωτήρια!!!

Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει και ιδιαίτερα όταν ο Πλατέλλας μετατοπίστηκε από την δεξιά πλευρά της επίθεσης στην αριστερή βγήκαν κάμποσες φάσεις από τον Ιωνικό με αποκορύφωμα το τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Στο 41΄ ο Πλατέλλας «άδειασε» τον Πιαστόπουλο αλλά το σουτ του έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Γιακουμής. Στο 42’ και στο 45΄κεφαλιές των Κάστρο και Μάναλη έφυγαν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Τρικάλων με τους αμυντικούς να χάνουν τις αερομαχίες.

Άλλη ομάδα στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα ήταν τελείως διαφορετική ομάδα. Με την είσοδο του Ευθυμίου αλλά και την προώθηση του Σκόνδρα απέκτησαν με το καλημέρα τον έλεγχο του αγώνα. Άνοιξαν το σκορ στο 55’ με το εξαιρετικό σουτ του Σκόνδρα ενώ αμέσως μετά ο σκόρερ είχε σουτ το οποίο έφυγε μόλις άουτ.

Η αντίδραση του Ιωνικού

Ο Ιωνικός όπως ήταν λογικό αντέδρασε και έχασε μία σπουδαία ευκαιρία στο 59’ με τον Κάστρο την κεφαλιά του οποίου όμως εξουδετέρωσε και πάλι ο Γιακουμής.

Τελικά η ομάδα της Νίκαιας ισοφάρισε στο 90’ με τον Κάστρο και παραλίγο να κάνει και την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις με τον Κουϊρουκίδη. Βέβαια στις καθυστερήσεις έχασαν και τα Τρίκαλα σπουδαία ευκαιρία με τον Ριζογιάννη.

Διαιτητής ο κ. Ανδριανός (Αχαΐας) με βοηθούς τους κ.κ. : Νιδριώτη (Αθηνών), Αρμάκολα (Κυκλάδων)

Έδειξε κίτρινες κάρτες στον προπονητή του Ιωνικού Δημήτρη Σπανό και στους Πλατέλλα των γηπεδούχων και τον Πιαστόπουλο των Τρικάλων.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Αμπούντ-Ομάρ, Κόρμπος (69’ Κουϊρουκίδης), Γκοτσούλιας, Ρόλε (60’ Μπρίτο), Πλατέλλας, Μάναλης (60’ Ματσούκας), Κάστρο.

ΑΟ Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής (80’ λ.τρ. Γκάρας), Ντιαλόσι, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (73’ Κεχαγιάς), Σιλβάνο (46’ Ευθυμίου), Σκόνδρας (86’ Ζώγκος), Σταματής.(86΄ Αλμπάνης)

sportrikala.gr

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.