‘Ολη η προιστορία των αναμετρήσεων ΑΟ Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας

‘Ολη η προιστορία των αναμετρήσεων ΑΟ Τρίκαλα - Απόλλων Λάρισας

Το Trikalascore σας παρουσιάζει μέσω του αρχείου του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη την προιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα σε ΑΟ Τρίκαλα και Απόλλων Λάρισας με γηπεδούχους τους Τρικαλινούς.

Οι κυανέρυθροι σε 8 παιχνίδια στην έδρα τους μετρούν 3 νίκες, ενώ δεν έχουν γνωρίσει καμία ήττα και τέλος 5 ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.

Αναλυτικά:

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

8 ΜΑΤΣ 3 ΝΙΚΕΣ 5 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ Ο ΗΤΤΕΣ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
29 Οκτωβρίου, 1989 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 0-0
Τα Τρίκαλα δεν κατόρθωσαν να υποτάξουν στο γήπεδο τους τον Απόλλωνα Λάρισας και έτσι παραχώρησαν ισοπαλία άνευ τερμάτων. Το παιχνίδι ήταν μέτριο, δεν ικανοποίησε τους οπαδούς που παραβρέθηκαν στο γήπεδο να το παρακολουθήσουν αφού λίγες ήταν οι ενδιαφέρουσες φάσεις. Ο Απόλλωνας ήταν ικανοποιητικός και ο κερδισμένος της ημέρας αφού ήρθε στην γειτονική πόλη για την ισοπαλία και την πέτυχε. Βέβαια προς το τέλος ο Ζήσακης είχε την ευκαιρία να «κλέψει» την νίκη αλλά ο καλύτερος παίκτης των Τρικάλων, ο τερματοφύλακας Βουλόγκας απέκρουσε σώζοντας την ομάδα του από βέβαια παραβίαση. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Τσινασλανίδη.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σ.Βουλόγκας, Καλαμάρας, Ρούσσας, Πράππας, Κολτσίδας, Μαντέλας [Παπαευθυμίου], Λαγάρας, Βλαχάβας, Μπουτίνας, Παπαγεωργίου [Κατσιούλας], Ζαβλανός.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
4 Απριλίου, 1993 Γήπεδο Τρικάλων
Άσφαιρα τα Τρίκαλα υποχρεώθηκαν σε λευκή ισοπαλία 0-0 με τον Απόλλων Λάρισας εντός έδρας και έτσι απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από την κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και άτεχνο αφού οι αντίπαλοι δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο. Ο Απόλλων Λάρισας με σωστή άμυνα και με δυναμισμό κατάφερε με σχετική ευκολία να ανακόψει τις επιθέσεις των γηπεδούχων ενώ ο νεαρός γκολκίπερ Μπακάρος ήταν θετικός στις επεμβάσεις του. Από τα Τρίκαλα που απογοήτευσαν τους οπαδούς τους για μια ακόμη φορά φέτος ξεχώρισαν οι Λούκας, Ρούσσας και Γκουγκουλής. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Αμπελάκια.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Γιαννακόπουλος, Κατσιούλας [Πρεκαντές], Πράππας, Λούκας, Ρούσσας, Θώμος, Γκουγκουλής, Αναγνώστου [Τζώρτζης], Ντότσης, Νικολαΐδης.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
3 Οκτωβρίου, 1993 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2-2
Συναρπαστικό παιχνίδι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος διεξήχθη στα Τρίκαλα όπου η φιλόδοξη τοπική ομάδα δεν μπόρεσε να υποτάξει τον θαυμάσιο Απόλλων Λάρισας και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με σκορ 2-2. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και αγωνιώδης το οποίο σίγουρα ικανοποίησε με το θέαμα που παρουσίασαν οι δυο ομάδες τους φίλαθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Εθνικού Σταδίου να το παρακολουθήσουν. Τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς είχαν αρκετά προβλήματα αμυντικά τα οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι Λαρισαίοι που ήρθαν στην γειτονική πόλη των Τρικάλων με επιθετικούς προσανατολισμούς. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 21’ με πλασέ του Τσιρογιάννη αλλά τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρος ο Χασιώτης ισοφάρισε για λογαριασμού του Απόλλωνα. Στο 79’ ο Ρουσουμάνης ύστερα από σέντρα του Ντότση έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στα Τρίκαλα αλλά στο 90’ ο Γαλάνης «πάγωσε» το γήπεδο των Τρικάλων ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 με πλασέ σε κενή εστία. Μέτρια η διαιτησία του κ.Σίσκου που υπέπεσε σε αρκετά λάθη εις βάρος των γηπεδούχων.

ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Τσιρογιάννης [1-0], 42’ Χασιώτης [1-1], 79’ Ρουσουμάνης [2-1], 90’ Γαλάνης [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Γκανάς, Πρεκαντές, Αλεξίου [Τζώρτζης], Λούκας, Θώμος, Ντότσης, Τσιρογιάννης [Γιαννακόπουλος], Κωνσταντινίδης, Ρουσουμάνης.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
8 Ιανουαρίου, 1995 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1-1
Απρόσμενη ισοπαλία με σκορ 1-1 παραχώρησαν τα Τρίκαλα τρία λεπτά πριν την λήξη μέσα στο γήπεδο τους με αντίπαλο τον Απόλλων Λάρισας μετά από ένα παιχνίδι που η εξέλιξη του όμως δικαιώνει το τελικό αποτέλεσμα. Χωρίς μεγάλες φάσεις η συνάντηση αυτή, κύλησε στην μεγαλύτερη διάρκεια της νωθρή και ήταν αρκετά ανιαρή. Βεβαία τα Τρίκαλα είχαν την εδαφική πρωτοβουλία και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις έστω να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την νίκη αλλά το παιχνίδι τους ήταν προβλεπόμενο και ανορθόδοξο. Το σκορ άνοιξε νωρίς, μόλις στο 6’ με πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ.Τσιούτσιος και που εκτέλεσε εύστοχα ο Κνέζεβιτς. Στο 87’ όμως το γήπεδο των Τρικάλων «πάγωσε» όταν ο Δριστέλλας πραγματοποίησε σουτ, ο γκολκίπερ Κατσιαούνης με τον Ταβουκτσή μπερδεύτηκαν και ο αμυντικός των γηπεδούχων άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας έτσι το ματς σε 1-1.

ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Κνέζεβιτς .πεν.[1-0], 87’ αυτογκόλ Ταβουκτσής [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Πράππας, Γκανάς, Ταβουκτσής, Γκαραγκούνης, Μούτσιος, Τσαντήλας [Καραϊσκος], Τσιούκας [Δοδοντσάκης], Τσέλιος, Κνέζεβιτς, Μανίκας.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ
5 Οκτωβρίου, 2003 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2-1
Την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη πέτυχαν τα Τρίκαλα τα οποία κέρδισαν στο στάδιο της πόλης τον Απόλλων Λάρισας με σκορ 2-1 και βρίσκονται πλέον μια ανάσα από την κορυφή του βαθμολογίας. Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και στο 11’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Αντωνίου επιχείρησε σέντρα σουτ από αριστερά, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Λάζου και κατέληξε στα δίχτυα του Μπακαρού. Στο 35’ όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν όταν ο Γκαλίτσιος εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή των Τρικάλων, η μπάλα βρήκε σε σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Λάσκαρη. Το νικητήριο γκολ των Τρικάλων σημειώθηκε στο 58’ όταν ο Ανδρέας Τσιούκας με κοντινή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπαμπούρη και λάθος του Μπακαρού έκανε το 2-1. Με πολλά λάθη η διαιτησία του Βολιώτη κ.Αθηναίου.

ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Αντωνίου [1-0], 35’ Γκαλίτσιος [1-1], 58’ Α.Τσιούκας [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λάσκαρης, Αντωνίου, Παπαευθυμίου, Λατσαράς, Χατζής, Μπαμπούρης [Μητροφάνης], Χ.Μούτσιος, Νίττας [Παπαστεριάδης], Πιττάκας [Γιδόπουλος], Α.Τσιούκας, Οικονόμου.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ
17 Μαΐου, 2009 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 3-1

Την επάνοδο του στην Γ’ Εθνική γιόρτασε ο Α.Ο.Τ. στο στάδιο, νικώντας στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, τον Απόλλωνα Λάρισας με σκορ 3-1. Τυπική διαδικασία και εορταστικό χαρακτήρα είχε το παιχνίδι καθώς τα πάντα στο γήπεδο κινούνταν σε ρυθμούς κατάκτησης του πρωταθλήματος στο 4ο όμιλο της Δ’ Εθνικής από πλευράς Τρικάλων. Στο 14’ ο Αντωνιάδης πραγματοποίησε ωραία σέντρα, ο Βαγγέλης Τσιούκας με κεφαλιά έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι του Μπακαρού και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με σουτ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν το 2-0. Ο Κακαζούκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Διαμάντης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπακαρού. Στην συνέχεια οι παίκτες των δυο ομάδων έκαναν «αγγαρεία» έως τουλάχιστον στο 84’ όταν ο Παπαστεριάδης ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Καλόγηρου σημείωσε το 3-0. Ο Απόλλων Λάρισας μείωσε το σκορ τρία λεπτά αργότερα με γκολ που πέτυχε ο Τσέλιγκας. Μετά το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα των Τρικάλων «σήκωσε» το τρόπαιο και τίμησε αρκετά πρόσωπα ανάμεσα τους και πολλούς παλαίμαχους που παραβρέθηκαν στο γήπεδο να πανηγυρίσουν αυτήν την επιτυχία.

ΣΚΟΡΕΡ – 14’ Ε.Τσιούκας [1-0], 17’ Διαμάντης [2-0], 84’ Παπαστεριάδης [3-0], 87’ Τσέλιγκας [3-1].

ΤΡΙΚΑΛΑ – Νικολαϊδης, Αντωνιάδης ( Κοτσίνας), Κακαζούκης, Μπαντάς, Σαββίδης, Γεωργίου, Τεντολούρης, Α. Τσιούκας, Ε.Τσιούκας, Στεφανίδης ( Παπαστεριάδης), Διαμάντης (Καλόγηρος).

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
10 Δεκεμβρίου, 2017 Γήπεδο Τρικάλων
Έπρεπε να φτάσουμε στην 7η αγωνιστική και ο ΑΟ Τρίκαλα να βρεθεί πίσω στο σκορ για να «ξυπνήσει» και να ξεσπάσει απέναντι στον Απόλλων Λάρισας, Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν, αλλά οι «κυανέρυθροι» με αντεπίθεση διαρκείας και οδηγό τον Νεμάνια Τόμιτς, επικράτησαν με 3-1 και πανηγύρισαν το πρώτο εντός έδρας τρίποντο. Ο ΑΟ Τρίκαλα παρατάχτηκε με δεδομένη την πίεση για την πρώτη του νίκη μέσα στο γήπεδο του. Αυτό, λοιπόν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και στο 16’ ο Τσιλούλης έφυγε στην κόντρα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απσοτολίδη για το 0-1. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, όμως στην συνέχεια ήταν η σειρά των οπαδών να διαμαρτυρηθούν για την απόδοση των «κυανέρυθρων». Υπήρξαν ειρωνικά «όλε, όλε» όποτε οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου άλλαζαν μπαλιές, αλλά και αποδοκιμασίες προς τον Μίλιεβιτς την στιγμή της αντικατάστασης του στο 34’, Ο Ζγκούρι πάντως, που πήρε τη θέση του Σέρβου χρειάστηκε τρία λεπτά για να σημειώσει το πρώτο εντός έδρας γκολ των Τρικάλων στο πρωτάθλημα μετά από 307 αγωνιστικά λεπτά. Από κόρνερ του Γκόλια, ο Αλβανός επιθετικός με κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Η έναρξη του δευτέρου ημίχρονου βρήκε τον ΑΟΤ να χάνει δυο σημαντικές ευκαιρίες με τους Τόμιτς στο 48’ και Καπό στο 53’ και τον Απόλλων μία με τον Μαυρία στο 55’. Ωστόσο, ο Τόμιτς ήταν αυτός που φρόντισε όχι μόνο για την ανατροπή αλλά και την οριστικοποίηση της νίκης. Ο Σέρβος μέσος στο 65’ έκανε το 2-1 με εκτέλεση φάουλ και στο 72’ από γέμισμα του Αποστολίδη με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης που διεύθυνε ο κ.Τεβελέκης, ο Καπός είχε δοκάρι μετά από σέντρα του Χιντζίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 16’ Τσιλούλης [0-1], 37’ Ζγκούρι [1-1], 65’ Τόμιτς [2-1], 72’ Τόμιτς [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Τζόκιτς, Γροντής, Τόμιτς [Χιντζίδης], Ντίνας [Μπουντόπουλος], Μίλιεβιτς [Ζγκούρι], Καπός.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
13 Ιανουαρίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων [αναβλήθηκε] 30 Ιανουαρίου, 2019
Έως το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλων Λάρισας κρατούσε στα χέρια του το τρίποντο χρυσάφι στα Τρίκαλα. Ωστόσο ο Δημήτρης Καπός γλίτωσε τον ΑΟΤ από τα χειρότερα και λίγο πριν την εκπνοή διαμόρφωσε το 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο Τρίκαλα στο εξ’ αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, έδειξαν ότι είναι πολύ πιο ποιοτική ομάδα, αλλά εν τέλει έμειναν στην 3η διαδοχική ισοπαλία. Ο ΑΟ Τρίκαλα με νέα πρόσωπα τους Ντιαλό και Μαρκόφσκι στο πρώτο ημίχρονο απείλησε μόνο από στατική φάση στο 11’ όταν ο Πάνος αστόχησε με σουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου. Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο Απόλλων Λάρισας ανέβαζε ρυθμό και σιγά σιγά πήρε τον πλήρη έλεγχο. Ο Τασιούλης στο 17’, Πολέτο στο 27’ και Μαρκολίνο στο 35’ έφτασαν σε τελικές προσπάθειες χωρίς όμως να μπορούν να παραβιάσουν την εστία του Ταϊρη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα χάρη στην ποιότητα του Πολέτο και την ευστοχία του Γκουντρουμπή που είχε περάσει αλλαγή οκτώ λεπτά πριν. Το 0-1 άγχωσε ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους, αλλά ο Καπός στο 94’ ο Καπός με σούτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Διαιτητής ο κ.Καραντώνης.

ΣΚΟΡΕΡ – 79’ Γκουντρουμπής [0-1], 94’ Καπός [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης [Γκουγκούδης], Γκότοβος, Ντιαλό, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης, Καπός, Μαρκόφσκι [Λάσκαρης], Σμυρλής [Τσιμίκας]

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.