Οι αριθμοί μετά το Παναχαϊκή – ΑΟ Τρίκαλα

(*) Η χθεσινή ήταν η 7η νίκη της Παναχαϊκής ως γηπεδούχος επί των Τρικάλων σε έντεκα αναμετρήσεις. Τρία παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα (ανάμεσα τους και αυτό της πρεμιέρας) ενώ τα Τρίκαλα έχουν νικήσει μόνο μία φορά στην Πάτρα, το 1971.

(*) Με τρίτη διαφορετική ομάδα σκοράρει σε βάρος της Παναχαϊκής ο Ανδρέας Σταματής. Έχει πετύχει γκολ σε βάρος της Πατρινής ομάδας τόσο ως παίκτης της Ζακύνθου την σεζόν 2015-16 (4-0 η Ζάκυνθος) όσο και ως παίκτης του Παναιγιάλειου την σεζόν 2017-18 (1-2 η Παναχαϊκή).

(*) Το γκολ του Σταματή ηταν μόλις το 3ο του στο φετινό πρωτάθλημα. Είχε να σκοράρει από την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου κόντρα στην Δόξα Δράμας και συμπλήρωσε «άκαπνος» 20 παιχνίδια.

(*) Συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί του ο Ριζογιάννης. Σε 25 επίσημα παιχνίδια φέτος για τον ΑΟΤ δεν έχει χάσει λεπτό συμμετοχής.

(*) 100 συμμετοχές στα Εθνικά πρωταθλήματα συμπλήρωσε χθες ο Δημήτρης Σουλιώτης. Μετρά 99 στην Β’ Εθνική με Τύρναβο, Λάρισα, Βέροια, Απόλλων Λάρισας, ΑΟ Τρίκαλα και 1 στην Α΄ Εθνική με την Λάρισα.

(*) Δεύτερη φορά σκοράρει φέτος σε βάρος των Τρικάλων ο Μαυροβούνιος Βέλικο Μπάτροβιτς. Είχε πετύχει γκολ και στο παιχνίδι της πρεμιέρας.

(*) Το γκολ που σημείωσε ο Κώστας Παπαδόπουλος της Παναχαϊκής σε βάρος των Τρικάλων θα το θυμάται για πάντα. Είναι το πρώτο του 21χρονου επιθετικού στην επαγγελματική του καριέρα.

(*) Τα δύο γκολ που δέχτηκε χθες στην Πάτρα ο Αρμάντο Περλέσι ήταν τα πρώτα στην επαγγελματική του καριέρα. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια με Καραϊσκάκη (αντικατέστησε τον Γιακουμή) και Ιεράπετρα (έπαιξε και στα 90’ ) κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

(*) Πρώτη φορά ξεκίνησε βασικός ο Κλεμέντε φέτος. Η χαρά του διήρκεσε 23 μόλις λεπτά αφού αντικαταστάθηκε νωρίς νωρίς.

(*) 24 ετών, 4 μηνών και 1 ημέρα ήταν ο μέσος όρος της ενδεκάδας του ΑΟΤ. 27 ετών, 5 μηνών και 1 ημέρα ήταν ο μέσος όρος της ενδεκάδας της Παναχαϊκής.