Εξαιρετική , αλλά και σύντομη είναι η προιστορία για τον Α.Ο Τρίκαλα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις με τον Καραϊσκάκη.

Οι κυανέρυθροι σε τρεις αναμετρήσεις μετρούν ισάριθμες νίκες, με αποκορύφωμα το διπλό του 2015 που έδωσε και την άνοδο στη Football League.

To Trikalascore μέσα από το πλούσιο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη, σας παρουσιάζει την αναλυτικά προιστορία των αναμετρήσεων.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ

2014-2015 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

17 Μαΐου, 2015 Γήπεδο Αγίων Αναργύρων, Άρτας
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-2
Τα Τρίκαλα γιορτάζουν την επιστροφή της ιστορικής τους ομάδας στις επαγγελματικές κατηγορίες. Την τελευταία αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, είχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της πρωτοπόρου ΑΕ Καραϊσκάκη, η οποία με νίκη η ισοπαλία ανεβαίνει στην Β’ Εθνική. Όμως τα Τρίκαλα έκαναν παλικαρίσια και πραγματικά πολύ μεγάλη εμφάνιση και κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 1-2 και έτσι μετά το Κύπελλο της Γ’ Εθνικής κατέκτησαν και το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτεροι στο παιχνίδι και έδειχναν αρχικά πως εύκολα η δύσκολα θα έπαιρναν τον βαθμό που ήθελαν τουλάχιστον να ανεβούν. Ωστόσο κόντρα στη ροη της αναμέτρησης τα Τρίκαλα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26’. Ο Τέλλος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ έκανε το 0-1 και έβαλε τα δύσκολα στην ομάδα της Άρτας. Στην επανάληψη και έχοντας πλέον το ψυχολογικό αβαντάζ, τα Τρίκαλα έδειχναν να έχουν το έλεγχο της κατάστασης και σύντομα πήραν προβάδισμα με δυο γκολ. Ο Βασίλης Σαχινίδης με ένα σπουδαίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκούνη για το 0-2 βάζοντας «φωτιά» έξω από γήπεδο καθώς δεν επιτράπηκε είσοδος των φίλαθλων του Τρικάλων – απίστευτα πράγματα έγιναν βέβαια πριν τον αγώνα, με την απαγόρευση πολλών δημοσιογράφων αλλά και του χρηματοδότη της ομάδας, τον Χάρη Κουτσούρη που βρέθηκε σε αστυνομικό τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων !!!!!. Πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για το Καραϊσκάκη και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ πέντε λεπτά πριν την λήξη με τέρμα που σημείωσε ο Στάνσετιτς. Μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν και τα Τρίκαλα στο τέλος πανηγύρισαν μια μεγαλειώδης άνοδος. Σκηνές χαράς μετά το τελευταίο σφύριγμα του κ.Κύζα με τους παίκτες των Τρικάλων να χορεύουν και να τραγουδούν ενώ η μεγάλη αποθέωση έγινε τα μεσάνυχτα στην κεντρική πλατεία της πόλης όταν περίπου 1,000 άτομα υποδέχτηκαν τους ήρωες με καπνογόνα και συνθήματα, αποθεώνοντας όλη την αποστολή που ήρθε με «ανοιχτό» τουριστικό λεωφορείο.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ντάσκας, Σκούπρας, Κουτσόπουλος, Τέλλος, Γιώτας, Βανγκέλι, Καμπλιώνης [Στούμπος], Σπάσιτς, Σαχινίδης [Πέντσας], Κέρι, Μοσχάκης [Παπαευθυμίου]

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Δεκεμβρίου, 2017 Γήπεδο Άρτας
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1
Τα Τρίκαλα έσπασαν την έδρα της ΑΕ Καραϊσκάκης και πήραν πολύτιμο διπλό με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ από τον Δημήτρη Καπό. Η ΑΕ Καραϊσκάκης μετρούσε τρείς νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα και ο ΑΟ Τρίκαλα τελικά ήταν αυτός που κατάφερε να σταματήσει αυτό το θετικό σερί. Η ομάδα της Θεσσαλίας πάλεψε πολύ για την κατακτήσει το τρίποντο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλή απόδοση, με αρκετές καλές στιγμές και πίεση στην περιοχή του Ραχιώτη. Η πρωτοβουλία που είχαν οι φιλοξενούμενοι δεν εξαργυρώθηκε στα πρώτα 45 λεπτά και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕ Καραϊσκάκη μπήκε με σαφώς πιο δυναμικά και είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς με το δοκάρι του Γιάννη Λουκίνα στο 52’, Η ποιότητα της αναμέτρησης μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έπεσε και σε αυτό βοήθησε και η βροχή που έπεφτε σε όλη σχεδόν την διάρκεια του. Η λύση ήρθε στο τέλος με ατομική προσπάθεια από τον Καπό, ο οποίος πήρε τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή με πλάτη στην εστία, αλλά κατάφερε να γυρίσει και να στείλει την μπάλα στην εστία στο 84’ για να γράψει το 0-1 για τα Τρίκαλα και να χαρίσει το δεύτερο εκτός έδρας μετά από αυτό στο Αίγιο. Το τρίποντο αυτό αυξάνει τις ελπίδες για τον ΑΟΤ να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων. Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Μαλούτας ο οποίος υπέπεσε σε αρκετά λάθη και κυρίως στην άρνηση ενός πέναλτι του ΑΟΤ στο 25’.

ΣΚΟΡΕΡ – 84’ Καπός [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Γροντής [Τσιάρας], Ντίνας [Χιντζίδης], Καπός, Τόμιτς [Γιαννίτσης], Ζγκούρι.

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Μαϊου, 2019 Γήπεδο Αγίων Αναργύρων, Άρτας
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-3
Μια χρονιά στην οποία κέρασαν με πολλές πίκρες του φίλους του, οι παίκτες το ΑΟ Τρίκαλα την αποχαιρέτησαν εμ μια εντυπωσιακή νίκη μέσα στους Αγίους Αναργύρους κερδίζοντας την ΑΕ Καραϊσκάκη με σκορ 1-3. Καθώς οι δυο ομάδες δεν είχαν βαθμολογικό άγχος μετά την τροποποίηση της βαθμολογίας λίγες μέρες πρίν τον αγώνα, η αναμέτρηση από την αρχή ήταν ανοιχτή με τα Τρίκαλα να απειλούν μόλις στο 4’ με το γύρισμα του Μαρκόφκσι που έκοψε ο Καπίας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δυο φάσεις του Άλεξιτς στο 6’ και Ψιάνος στο 11’. Δέκα λεπτά αργότερα οι «κυανέρυθροι» έχασαν καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μαρκόφκσι ύστερα από σέντρα του Τσιμίκα που πέρασε μόλις άουτ. Ωστόσο η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 24’ για το Καραϊσκάκη όταν ο Τζιώρας κατόπιν σέντρα του Χούσο έστειλε με σουτ την μπάλα στο δοκάρι του Ταϊρη και στην επαναφορά ο γκολκίπερ απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του Άλεξιτς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού απείλησαν με τον Παπανίκου στο 48’, κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ με απ’ ευθείας φάουλ του Άλεξιτς στο 52’. Λίγα λεπτά αργότερα, η τοπική ομάδα παραλίγο να διπλασιάσει τα τερματά της με τον Κάκκο που με σουτ ανάγκασε τον Ταϊρη σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Τα Τρίκαλα δεν το έβαλαν κάτω και στο 61΄έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια. Από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου και σέντρα του Τριανταφυλλάκου, ο Συριόπουλος με κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΟ Τρίκαλα έκανε την ανατροπή. Ο Συμελίδης πέρασε στον Μαρκόφσκι ο οποίος απέναντι από τον Μέλκα σούταρε εύστοχα για το 1-2. Στο 78’ τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι με τον Συριόπουλο αλλά ο Μέλκας μπλόκαρε το χτύπημα του Συμελίδη. Παρά την απογοήτευση αυτή, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 84’ ο Καπός με διαγώνιο σουτ πέτυχε το τελικό 1-3.

ΣΚΟΡΕΡ – 52’ Άλεξιτς [1-0], 61’ Συριόπουλος [1-1], 63΄Μαρκόφσκι [1-2], 84’ Καπός [1-3]

Πρώτο πέναλτι που χάνει στην καριέρα του ο Ριζογιάννης !!!!

Τσάμπα ήττα για τον ΑΟ Τρίκαλα στην Ξάνθη

‘Eνας νεαρός από τη Διάβα στα 50 κορυφαία ταλέντα του κόσμου!

Κυρίαρχος στα 60 μέτρα ο Ζήκος!!!

Δε “Χ”άρηκε με Εργοτέλη, μπορούσε και τη νίκη

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.