Μετέωρα-Καστράκι 4-2: Ανώτεροι οι γηπεδούχοι, πήραν το ντέρμπι

Τα Μετέωρα ήταν ανώτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήραν τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι της Καλαμπάκας με αντίπαλο το Καστράκι, που έγινε το Σάββατο το απόγευμα για την 5η αγωνιστική του β΄ ομίλου της Α΄ ΕΠΣ Τρικάλων.

Η ομάδα του Νίκου Αγγελάκη ευτύχησε να προηγηθεί στο 6ο λεπτό, όταν ο Θωμάς Γερεντές κινήθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην προηγούμενη παρόμοια φάση του αγώνα ο Κοτσιλιάνος «τσίμπησε» τη μπάλα προ του Καλούδη και την έστειλε προς την εστία, αλλά ο Αλ. Μπαλογιάννης πρόλαβε και την έστειλε κόρνερ.

Στο 19ο λεπτό ο Νταλούκας έχασε καλή ευκαιρία μετά από καλή προσπάθεια και συρό σουτ που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καστρακίου.

Στο 29΄ ο Μπλούτσος έκανε τη μπαλιά προς την περιοχή, ο Βασίλης Αλμπάνης πήρε την κεφαλιά και βρέθηκε προ της εστίας με εξουδετερωμένο τον Γκουλιώνη, αλλά τον πρόλαβε ο Γιώργος Γερεντές.

Στο 31΄ ο Κιτσόπουλος έβγαλε στον Θωμά Γερεντέ, που πρόλαβε την έξοδο του Καλούδη και έκανε το 2-0 μέσα σε διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Καστρακίου για οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λευτέρη Μπαούτη (δόθηκε από τον κ. Πέτσα σε ανατροπή του Βασίλη Αλμπάνη).

Στο 51΄ ο Μπαρμπαρούσης εκτέλεσε φάουλ, ο Κοττόρι έστρωσε με κεφαλιά στον Μπαούτη και αυτός έπιασε απευθείας σουτ που πέρασε λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 78ο λεπτό κέρδισε πέναλτι η ομάδα των Μετεώρων σε ανατροπή του Κοτσιλιάνου, και ο Φροτούνης το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 4-1.

Στο 81ο λεπτό ο Βασίλης Αλμπάνης με πρόλαβε προ του Γκουλιώνη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 4-2.