«Λύγισε» η Νίκη, 62-64 από τους Ίκαρους Τρικάλων

Για τη Β’ Εθνική μπάσκετ

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους Ίκαρους, με αποτέλεσμα να γνωρίζει την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής με σκορ 62-64.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Σαριμπαλίδη να επιχειρεί το σουτ τριών πόντων αλλά δεν βρήκε στόχο. Πρώτος σκόρερ για τη Νίκη ήταν ο Βερτζάγιας με 19 πόντους, ενώ οι «κυανόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Σάκη Κουτίνα, λόγω ατυχήματος που είχε.

Από τη διαφορά ασφαλείας στο  καλάθι

Ένα γρήγορο 10-0 από πλευράς Νίκης στα πρώτα λεπτά με επτά πόντους του Λόλα και 3 από Βερτζάγια, αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους, προτού ο Παπαχρήστος βάλει το πρώτο καλάθι για τους Τρικαλινούς.

Ωστόσο αν και η Νίκη ήταν καλή επιθετικά, και μπορούσε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο, αμυντικά παρουσίασε από ένα σημείο και μετά κενά. Έτσι, οι επτά πόντοι του Παρδάκα έδωσαν λύσεις στους Ίκαρους, με αποτέλεσμα στα τελευταία δευτερόλεπτα να μειώσουν στους τέσσερις πόντους (17-13) και με 1,7’’ να απομένουν ο Αμβράζης κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, με αποτέλεσμα να φέρει τη διαφορά στο καλάθι (17-15).

Εναλλαγή στο προβάδισμα

Το τρίποντο του Αμβράζη έφερε στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου για πρώτη φορά μπροστά τους Ίκαρους (17-18), όμως Καλλές και Σκουφεζής (με τρίποντο) έφεραν και πάλι μπροστά τη Νίκη (22-19), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι λύσεις. Με ένα επιμέρους σκορ 2-9 (χάρη σε πόντους των Αμβράζη και Παπαχρήστου), οι Ίκαροι προηγήθηκαν 24-27 πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους του αγώνα, με τον Βερτζάγια να μειώνει στη συνέχεια στον πόντο και με τον Λόλα με εύστοχη βολή να κάνει το 27-27. Όμως τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Κατσαρέ και έκαναν το σκορ 27-31, με τη Νίκη να μην μπορεί να ολοκληρώσει τουλάχιστον τέσσερις επιθέσεις, για να έρθει ο Λόλας πάλι με δίποντο και ο Καλλές με μία βολή για να μειώσουν και πάλι στον πόντο (30-31).

Με 1’30’’ ν’ απομένει,  τρεις συνεχόμενοι πόντοι του Αμβράζη απαντήθηκαν από το τρίποντο του Ζησόπουλου (33-34) και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος του αγώνα.

Ανάσες αλλά και ισορροπία

Οι επτά πόντοι του Βερτζάγια σε 4,5 λεπτά και οι τρεις του Ξενιτίδη έδωσαν ανάσες στους «κυανόλευκους», αλλά Παπαχρήστος και Κατσαρές δεν επέτρεψαν στη Νίκη να πάρει διαφορά ασφαλείας και έτσι η διαφορά παρέμενε στην ελάχιστη δυνατή τιμή της (45-44 4’08’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Με πέντε πόντους από Παρδάκα και Παπαχρήστο οι Ίκαροι προηγήθηκαν 47-49, 50’’ πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Καλλέ να έχει 2/2 βολές στη συνέχεια και να ισοφαρίζει. Με τρίποντο ο Ξενιτίδης 10’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε μεγάλη ανάσα στη Νίκη (52-49), ωστόσο ο Παπαχρήστος με σουτ από τα 8 μέτρα και σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το 52-52 του δεκαλέπτου.

Ήττα στο όριο…

Χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από δύο λεπτά για να μπει καλάθι στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, με τον Παπαχρήστο να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει το προβάδισμα στους Ίκαρους και τον Ξενιτίδη ν’ απαντά με τον ίδιο τρόπο, όπως το ίδιο έκανε στη συνέχεια στο καλάθι του Τριανταφύλλου (57-57).

Ενώ το σκορ ήταν 58-59 υπέρ των Ίκαρων ένα αντικείμενο που εκτοξεύθηκε από τις εξέδρες έφερε ολιγόλεπτη διακοπή στην αναμέτρηση, με τους διαιτητές να απειλούν ότι θα αποχωρήσουν, 3,5 λεπτά πριν το τέλος. Τελικά στο επόμενο λεπτό τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο μέχρις ότου ο Λόλας με δύο βολές να δώσει το προβάδισμα στη Νίκη (60-59), και τους Ίκαρους να αστοχούν σε τρία συνεχόμενα σουτ.

Ο Τριανταφύλλου με 1/2 Βολές έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, 1’30’’ πριν τη λήξη, ενώ μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Καλλές είχε επίσης 1/2 βολές. (61-60). Με δίποντο ο Τριαντάφυλλου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ο Καλλές αστόχησε στην εκπνοή του χρόνου σε σουτ δύο πόντων. 11’’ πριν το φινάλε ο Αμβράζης βρέθηκε στη γραμμή των βολών για να έχει 2/2 (61-64), με το τεχνικό επιτελείο της Νίκης να παίρνει τάιμ άουτ.  Ο Σαριμπαλίδης κέρδισε στη συνέχεια το φάουλ από τον Κατσαρέ για να έχει 1/2 βολές 6’’ πριν το τέλος,  ο παίκτης των Ίκαρων είχε 0/2 στη συνέχεια, με τον Παπαχρήστο να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να αστοχεί, ενώ στο σουτ με την κόρνα, ο Σαριμπαλίδης δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Έτσι, η Νίκη γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα με σκορ 62-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-34,  52-5, 62-64.

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Βερτζάγιας 19, Λόλας 12, Μπουσκολίτης 3 (1), Καλλές 6, Σκουφεζής 3 (1), Σπανόπουλος 1, Ζησόπουλος 3 (1), Ξενιτίδης 14 (3), Σαριμπαλίδης 1

Ίκαροι Τρικάλων (Γιασάρης): Παπαχρήστος 16 (3), Τσιαβές 7 (2), Τριανταφύλλου 10 (1), Αμβράζης 12 (1), Παρδακάς 10 (2), Κατσαρές 9 (2).