‘Ηττα στις λεπτομέρειες για την εφηβική της T.F.BA στον ημιτελικό του εφηβικού Θεσσαλίας

Οι έφηβοι της ομάδας του Α.Σ.Καρδίτσας επικράτησαν στον πρώτο χρονικά ημιτελικό Θεσσαλίας , που έγινε στο κλειστό του Παλαμά , του Τρίκαλα 14 Π.Σ. (Τ.F.B.A) με 58-55 και πέρασαν στον μεγάλο τελικό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΣΚ μπήκε φουριόζος και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με +7(17-7), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για ημίχρονο με το σκορ στο 31-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Φούντα – Αλεξίου ανεβάζοντας στροφές όχι μόνο κάλυψαν την διαφορά αλλά πέρασαν και μπροστά στο τέλος της 3ης περιόδου με +3 (39-42).

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά ο ΑΣΚ πιο ψύχραιμος να είναι αυτός που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στο μεγάλο τελικό Θεσσαλίας.

Πρώτος σκόρερ του Α.Σ.Καρδίτσας αλλά και του αγώνα ο ασταμάτητος Τσούκας με 35 πόντους και 4 τρίποντα. , ενώ πρώτος σκόρερ για τα Τρίκαλα 14 Π.Σ. ο Γετερίδης Χ. με 17 πόντους .

Α.Σ.Καρδίτσας – Τρίκαλα 14 Π.Σ. 58-55
Δεκάλεπτα: 17-07, 31 – 24, 39 – 42, 58 – 55.
Διαιτητές: Μαραμής-Γερακίνης
Α.Σ.Καρδίτσας (Κακλαμάνος-Κοβατσεφ) Πρέπας , Τσούκας 35(4), Παπαστάθης 3, Σιώλος 3, Παπαδημητρίου, Κυρικος , Κυρίτσης 7, Καρράς 10.
Τρίκαλα 14 Π.Σ. : (Φούντας – Αλεξίου) Σταυράκης 7(1), Τσιάρας , Μπουντούρης 9, Μπέσιος , Σκουλής 9(1), Βερεντζιώτης , Γετερίδης Χ. 17, Κατσιαμπάς , Γρηγορίου 12, Βλάχος .