“‘Εσβησε” τη Μακάμπι ο “εξάστερος”

“‘Εσβησε” τη Μακάμπι ο “εξάστερος”.

Με πέντε… θεόρατους στο παρκέ και αλλαγές στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε τρομακτικός σε μέγεθος, στην επίθεση είχε ιδανική κυκλοφορία και ισοπέδωσε τη Μακάμπι με 81-63.
Άμυνα από… ατσάλι με πολλές αλλαγές, 30′ εξαιρετικού μπάσκετ, στοχευμένες κινήσεις από τον Όντεντ Κάτας, διαβασμένες επιλογές στην επίθεση και νίκη για τον Παναθηναϊκό (10-17 ρεκόρ), απέναντι στην «μπερδεμένη» και άστοχη Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-16). Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο ΟΑΚΑ και πέτυχαν μία εντυπωσιακή επικράτηση, ως προς το εύρος του σκορ, κόντρα στους Ισραηλινούς, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν (με εξαίρεση την 3η περίοδο).

Μάλιστα, το «τριφύλλι» έφτασε σε αυτή την επιβλητική νίκη (+18), δίχως τον τραυματία πρώτο σκόρερ του, Νεμάνια Νέντοβιτς. Ταυτόχρονα, αξίζει να σημειώσουμε πως οι «πράσινοι» κάλυψαν και τη διαφορά του Α’ Γύρου και πλέον απέχουν μία νίκη από την ομάδα του Τελ Αβίβ. Φυσικά, τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και η Μακάμπι δεν είναι ικανοποιημένοι από το γεγονός πως φέτος δεν θα μπουν στην οκτάδα, όμως η ελληνική ομάδα κάνει μεγάλη προσπάθεια για να ανέβει στη βαθμολογία για λόγους πρεστίζ.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών, Ιωάννης Παπαπέτρου, «έγραψε» 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στο φινάλε. Πολύ καλός ήταν για άλλη μια φορά ο ανεβασμένος Άαρον Ουάιτ (15π., 6ρ.), ενώ τους δύο παραπάνω ακολούθησαν οι Μάριο Χεζόνια (12π., 4ρ., 3ασ., 3κλ.) και Ντίνος Μήτογλου (12π., 8ρ., 4ασ.). Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος βελτιώθηκε στην επανάληψη και «γέμισε» τη στατιστική του (5π., 6ρ., 6ασ.).

Στην αντίπερα όχθη, πέραν του Σκότι Ουίλμπεκιν (14π.), η Μακάμπι δεν είχε άλλον διψήφιο παίκτη. Οι Ισραηλινοί ήταν άστοχοι, έκαναν λάθη, δεν έπαιξαν καλή άμυνα και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους «πράσινους».

Πηγή: trikalascore.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα