Κακή εμφάνιση και συντριβή στην Καρδίτσα(PICS)

Ο Α.Ο Τρίκαλα έδωσε χθες ένα δυνατό φιλικό στην Καρδίτσα , απέναντι στην ενισχυμένη Αναγέννηση επιζητώντας μία πειστική εμφάνιση, ωστόσο, στο γήπεδο τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη “σκόρπισε” τον ΑΟΤ, νικώντας με το επιβλητικό 4-0.

Οι κυανέρυθροι μπήκαν από την αρχή νωθρά, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν κατά κράτος και να πετυχαίνουν ένα γρήγορο γκολ με τον Κλάους.

Τα Τρίκαλα στο σημείο αυτό και μέχρι το 20′ έδειξαν χτυπητές αδυναμίες στα ανασταλτικά τους καθήκοντα όπου είναι εμφανές ότι χρειάζεται ενίσχυση, έστω την τελευταία στιγμή.

Από το 20′ και μετά τα Τρίκαλα κυριάρχησαν, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν.

Στην επανάληψη ο Λεωνίδας Μπίλης που μετά το σημερινό είναι δεδομένο ότι μετράει πλέον ώρες στον κυανέρυθρο πάγκο, άλλαξε την εντεκάδα του, με τους παίκτες που αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο να εμφανίζονται κατώτεροι των προσδοκιών και την Αναγέννηση να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα φτάνοντας στο τελικό 4-0.

Τα γκολ της Καρδιτσιώτικης ομάδας πέτυχαν οι Αθαναδιάδης (6′), Ξέρρρας (58′) και Μπραμπίγια (68′ – 70′).

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου υπήρξε σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με το διαιτητή να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια νωρίτερα.

Να σημειωθεί ότι την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 3 χιλιάδες θεατές ανάμεσά τους και αρκετοί Τρικαλινοί.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Ο Σταμόπουλος έκανε τη σέντρα ο Αθανασιάδης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή σκόραρε (πρώτο γκολ με τη φανέλα της ΑΣΑ) για το 1-0

13′ Ο Γκουγκούδης πέρασε μια μπαλιά στον Αθανασιάδη με τον Γκάρα να βγαίνει και να μπλοκάρει

22′ Σουτ του Μπενγκόα από το ύψος της μικρής περιοχής μπλόκαρε ο Γκάρας

26′ Ο Σανδραβέλης σούταρε με την μπάλα να περνά άουτ

29′ Μακρινό σουτ του Πέλκα μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Θεολόγης

36′ Δυνατό σουτ από τον Πέλκα η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

50′ Ο Χειρίτραντας βρέθηκε μόνος απέναντι στον Θεολόγη στέλντοντας την μπάλα άουτ

52′ Ο Πολίτης έβγαλε φάτσα με τον Γκάρα τον Μπραμπίγια εκείνος σούταρε όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έβγαλε σωτήρια

58′ Φάουλ του Μπραμπίγια ο Ξέρρας με τακουνάκι σκοράρει για το 2-0 της ΑΣΑ

67′ Λάθος του Γκάρα το εκμεταλλεύτηκε ο Μπραμπίγια και με ωραίο τελείωμα “έγραψε” το 3-0

70′ Ο Καρανίκας έκανε την παράλληλη σέντρα και Μπραμπίγια σημείνει το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι

83′ Σουτ του Νίζιτς η μπάλα πέρασε άουτ

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Θεολόγης Μ., Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Λαγός, Γκουγκούδης, Πολίτης, Μπενγκόα, Ξέρρας, Αθανασιάδης.

ΑΟ Τρίκαλα (Λεωνίδας Μπίλης): Γκάρας, Ντιαλόσι, Φρέιτας, Ευθυμίου, Κεχαγιάς, Νιάρος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας, Μπαξεβάνος.