Η ασύλληπτη δημιουργία του Φορτούνη

Ο Ολυμπιακός σάρωσε με 5-1 την ΑΕΛ και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ως πρωταθλητής χειμώνα- H ασύλληπτη δημιουργία του Φορτούνη. Το καλύτερο νέο για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν ο Μπρούμα, τα υπόλοιπα ήταν όπως τα ξέρουμε φέτος.

ΕΝΤΕΚΑ ΓΚΟΛ Ο ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ, ΕΠΤΑ ΑΣΙΣΤ Ο ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ
Ο Ελ Αραμπί σκοράρει όσο κανείς άλλος στη Super League Interwetten και με άλλα δύο γκολ ο Μαροκινός έφτασε τα 11, χωρίς να έχει χρειαστεί να σκοράρει με πέναλτι.

Ο Φορτούνης έδωσε άλλη μία ασίστ και πλέον έχει επτά, όσες και ο Πέτρος Μάνταλος, που βέβαια έχει αγωνιστεί πολύ περισσότερο: ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ έχει 752 αγωνιστικά λεπτά, ο άσος του Ολυμπιακού μόλις 590.

Ο πρώτος γύρος του Φορτούνη έχει εκπληκτικός σε δημιουργία, ο Τρικαλινός καταγράφει επιδόσεις πέρα από τη λογική.

ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Opta, ο Φορτούνης πλέον έχει φτιάξει οκτώ μεγάλες ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του. Ένα νούμερο ασύλληπτο, αν σκεφτεί κανείς πως έχει αγωνιστεί μόνο 590 λεπτά, σχεδόν 6.5 ενενηντάλεπτα.

Για να έχετε μια τάξη μεγέθους, στην περσινή κανονική διάρκεια της Super League πρώτοι στη δημιουργία μεγάλων ευκαιριών ήταν ο Μίσιτς και ο Μάνταλος που έφτιαξαν από 10 μεγάλες ευκαιρίες για τους συμπαίκτες τους.

Για να φτάσουν στο 10, ο Μίσιτς και ο Μάνταλος έπαιξαν σε όλη την κανονική διάρκεια, ο παίκτης του ΠΑΟΚ έπαιξε σε 2.173 λεπτά και ο αρχηγός της ΑΕΚ σε 1.639.

ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ ΣΤΟΝ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ
Για τον Ολυμπιακό πρώτος στη λίστα των μεγάλων ευκαιριών ήταν πέρυσι ο Βαλμπουενά, που στην κανονική διάρκεια είχε φτιάξει έξι μεγάλες ευκαιρίες σε 1.275 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Φορτούνης έχει παίξει κάτω από το μισό (μόλις 590 λεπτά) και έχει ήδη φτιάξει οκτώ μεγάλες ευκαιρίες, χωρίς ακόμα να έχει συμπληρώσει 90 λεπτά σε κάποιο ματς.

Ο Φορτούνης έχει ξεκινήσει βασικός μόλις σε έξι ματς, έχει γίνει αλλαγή και στα έξι και έχει ήδη βάλει από κάτω του τον περσινό Βαλμπουενά όλης της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Πλέον, ο άσος του Ολυμπιακού έχει βάλει πλώρη να αφήσει πίσω του και τον Μίσιτς και τον Μάνταλο στο τέλος της φετινής σεζόν.

ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΚΟΝΤΕΡ ΜΕ 4.3 ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΑ
Την ευχέρεια του Φορτούνη στη δημιουργία μεγάλων ευκαιριών θα τη συζητήσουμε σε επόμενο μεγάλο αφιέρωμα , όταν και θα ρίξουμε μια αναλυτική ματιά στο γιατί είναι ο μακράν του δευτέρου πιο δημιουργικός παίκτης του πρωταθλήματος.

Μέχρι τότε, κρατήστε τα εξής. Ο Φορτούνης αυτή τη στιγμή φτιάχνει 4.3 ευκαιρίες ανά 90′, την ώρα που ο περσινός κορυφαίος της σεζόν ήταν ο Βαλμπουενά με 3.4, ενώ του λείπουν ακόμα μόλις τρεις ασίστ για να φτάσει τις 10 που είχε πέρυσι ο Γάλλος.

Ο Φορτούνης φέτος έχει συνολικά 510 ενέργειες με την μπάλα στους αγώνες του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Με αυτές τις 510 ενέργειες έχει φτιάξει 28 ευκαιρίες, που σημαίνει πως ο άσος των ερυθρόλευκων φτιάχνει μια ευκαιρία για τους συμπαίκτες του κάθε 18 ενέργειες με την μπάλα.

Ο μέσος του Ολυμπιακού έχει σε κάθε ματς 33 εύστοχες πάσες πάνω από τη σέντρα (με 77% ακρίβεια) και 21 εύστοχες μεταβιβάσεις στην επίθεση (με 73% ακρίβεια).