Φτωχή η προϊστορία με Εργοτέλη

Παρά το γεγονός ότι Τρίκαλα με τον Εργοτέλη αγωνίζονται πολλά χρόνια στα εθνικά πρωταθλήματα οι δρόμοι τους διασταυρώθηκαν για πρώτη φορά την περίοδο 2002-2003 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Για το πρωτάθλημα ο ΑΟΤ φιλοξένησε τρεις φορές τον Εργοτέλη στα Τρίκαλα ενώ είχε και μία νίκη στα χαρτιά την περίοδο 2015-2016.

Τα Τρίκαλα έχουν νικήσει δύο φορές, ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο ενώ μια φορά έφυγε νικητής ο Εργοτέλης από τα Τρίκαλα.

Να σημειωθεί ότι την περσινή σεζόν τα Τρίκαλα αντιμετώπισαν δύο φορές τον Εργοτέλη για το κύπελλο και παρά το γεγονός ότι ήταν μια κατηγορία κάτω τον κέρδισαν μέσα – έξω!

Ας θυμηθούμε τις μονομαχίες των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα στα Τρίκαλα:

Ο σκόρερ του γκολ στον αγώνα του 2002 Γκαϊνταρτζίεφ πανηγυρίζει μαζί με τους Εφεντόπουλο, Ζλάτκοφ, Τόνκοβιτς το γκολ που πέτυχε κατά του Εργοτέλη

2002-03 (Γ’ Εθνική, 01/09/2002) ΑΟ Τρίκαλα – Εργοτέλης 1-0: Τα Τρίκαλα πήραν την νίκη στο παιχνίδι χάρη σε χτύπημα φάουλ του Βούλγαρου Γκαϊνταρτζίεφ στο 57’.

2015-16 (Β’ Εθνική, 16/05/2016) ΑΟ Τρίκαλα – Εργοτέλης 3-0 α.α.: Οι Κρητικοί δε ήρθαν ποτέ στα Τρίκαλα για το ματς εκείνο. Είχαν εγκαταλείψει το πρωτάθλημα λόγω οικονομικών προβλημάτων και το τελευταίο τους παιχνίδι στην σεζόν μάλιστα ήταν κόντρα στον ΑΟ Τρίκαλα στην Κρήτη (1-1).

Ο Σιαλμάς προσπαθεί να αντέξει την πίεση του Μπουτσάκη στο 0-3 του 2018

2017-18 (Β΄ Εθνική, 25/05/2018) ΑΟ Τρίκαλα – Εργοτέλης 0-3: Φύλλο και φτερό μας έκανε ο Εργοτέλης σε εκείνο το ματς. Οι Έφορντ (52’), Ιατρούδης (57΄) και Σταματάκος (76’) σκόραραν για τον Εργοτέλη κόντρα στον ΑΟΤ πο αγωνιζόταν από το 55’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσιάρα με δεύτερη κίτρινη καρτα.

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων Πάνος και Μπάτζιος με τον διαιτητή Μαλούτα και τους βοηθούς του στο παιχνίδι του 2019

2018-19 (Β’ Εθνική, 02/03/2019) ΑΟ Τρίκαλα – Εργοτέλης 1-1: Την νίκη ήθελαν τα Τρίκαλα του Μίλος Κοστιτς αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να παραμείνουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας που τελικά οδήγησαν στον υποβιβασμό. Τα Τρικαλα προηγήθηκαν με τον Σισέ στο 15’ για να ισοφαρίσει ο Εργοτέλης με τον Μπουρσέλη στο 15’.

Ξανά 2ος ο ΑΟ Τρίκαλα

Σπουδαίο διπλό των Τρικάλων

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.