Τραγική εμφάνιση και βαριά ήττα από τον Αρη

Οι γηπεδούχοι έχοντας χάσει το στόχο της παραμονής, παρουσίασαν σήμερα στο κλειστό μία τραγική εικόνα, με αποτέλεσμα να γίνουν έρμαιο στις ορέξεις των Θεσσαλονικέων που ήρθαν στα Τρίκαλα με μοναδικό στόχο το διπλό που τους εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό τη σωτηρία.

Απογοητευτική η εικόνα στις εξέδρες με περίπου 400 άτομα στο κλειστό, οι 100 περίπου φίλοι του ‘Αρη.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη απέναντι στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, ο οποίος είχε στη διάθεσή του μόλις εννιά παίκτες.

Το έργο του Άρη ήταν εύκολο, καθώς τα Τρίκαλα δεν είχαν πολλές λύσεις ειδικά κοντά στη ρακέτα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κυριαρχήσουν στον τομέα των ριμπάουντ, έχοντας 18 επιθετικά και συνολικά 25 ριμπάουντ περισσότερα (47 έναντι 22).

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ιβάν Μάρας, ο οποίος είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τα Τρίκαλα προσπάθησαν οι Μιχάλης Λόυντζης και Ντι Τζέι Ρίτσαρντσον, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 17 πόντους.

Ο Άρης «καθάρισε» το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 33-19, εκμεταλλευόμενος τα μεγάλα κενά  στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατάνε το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 14 πόντων (31-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στους σε τιμές μεγαλύτερες των 20 πόντων και έτσι έφτασε στην πιο εύκολη φετινή του νίκη με 64-83.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το +26 για τον Άρη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (44-70).

ΟΝ FIRE: Ο Ιβάν Μάρας πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μιχάλης Λούντζης με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης φάνηκε επηρεασμένος από την γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπώρησε και είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-33, 31-42, 44-62, 64-83