Θετική προιστορία με Ιωνικό ο Α.Ο Τρίκαλα

Το Trikalascore σας παρουσιαζει την προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Ιωνικός, μέσα από το πληρέστατο και αναλυτικό αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη.

Σε 8 αναμετρήσεις με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους στο δημοτικό στάδιο ο ΑΟΤ έχει αρκετά καλή παράδοση κόντρα στο σωματείο της Νίκαιας, μετρώντας 3 νίκες και 4 ισοπαλίες, ενώ έχει ηττηθεί μόλις μία φορά.

Αναλυτικά:
Β’ ΕΘΝΙΚΗ
8 Μαρτίου, 1970 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1
Σαρωτική η ομάδα των Τρικάλων κέρδισε τον Ιωνικό με σκορ 4-1. Ο γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν άνετα στους βαθμούς της νίκης παίζοντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ποδόσφαιρο αξιώσεων. Ο Ιωνικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο έφερε κάποια μικρή αντίσταση. Στο 15’ ο Χαριτίδης άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα ενώ δέκα λεπτά περίπου αργότερα ο Μυλωνάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 44’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με γκολ που πέτυχε ο Πατρώνας αλλά στο 61’ ο Καλατζής ξανά έδωσε το προβάδισμα με δυο γκολ στον Α.Ο.Τ. πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα. Το τελικό 4-1 που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία των Θεσσαλών σημείωσε ο Χαριτίδης έξι λεπτά πριν την λήξη του ματς. Διαιτητής ο Παλτατζής.
ΣΚΟΡΕΡ – 15’ Χαριτίδης [1-0], 24’ Μυλωνάς [2-0], 44’ Πατρώνας [2-1], 61’ Καλατζής [3-1], 84’ Χαριτίδης [4-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ψωμιάδης, Πανταζής, Κόκκαλης, Νίκας, Θεοτοκάτος, Μαυρίκος [ Κοτόβας], Χαριτίδης, Ζάχος, Συνάτκας, Καλατζής, Μυλωνάς.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
23 Μαρτίου, 1986 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 0-0
Ύστερα από ένα μέτριο παιχνίδι, τα Τρίκαλα υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία με σκορ 0-0 από τον Ιωνικό Νίκαιας. Οι γηπεδούχοι παρότι διατήρησαν μια ελαφρά υπεροχή στον αγώνα, δεν κατάφεραν να υποτάξουν τον αντίπαλο τους γιατι έκαναν σοβαρά λάθη σε όλες τις γραμμές. Αντίθετα ο Ιωνικός, βλέποντας ότι μπορεί να πάρει την πολυπόθητη ισοπαλία, κράτησε γερά πίσω και μόνο με ξαφνικές αντεπιθέσεις φάνηκε μπροστά. Το τελικό σκορ όμως αδικεί τους γηπεδούχους αφού είχαν περισσότερες και κλασσικότερες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους. Στο 13’ κεφαλιά του Αϊβατιάδη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τσότσας. Στο 36’ σε κτύπημα φάουλ του Ιακωβάκη, ο Σελαλματζίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 37’ ο Αϊβατιάδης έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει γκολ, αφού βρέθηκε μόνος του προ της αντίπαλης εστίας, αλλά αστόχησε. Στο 44’ έξοχη κεφαλιά του Σελαλματζίδη απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ του Ιωνικού, Κοφινάς. Στο 71’ ο διαιτητής κ.Κοσμίδης δεν σφύριξε ολοφάνερο πέναλτι όταν ο Μαραγκός απέκρουσε με το χέρι σουτ του Γκαμπέτα. Στο 85’ σουτ του Παπάζογλου βρήκε το δοκάρι του Κοφινά. Καλύτεροι από τα Τρίκαλα οι Παπάζογλου, Πάτρας, Τσότσας και Λαγάρας.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας, Λούκας, Παπάζογλου, Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Γκαμπέτας, Σελαλματζίδης, Αναστασίου [Τσιουτσούμης], Πάτρας [Ζαβλανός].

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
14 Δεκεμβρίου, 1986 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 1-1
Τα Τρίκαλα μέσα στην έδρα τους έφεραν ισοπαλία με τον Ιωνικό με σκορ 1-1. Η διαιτησία του κ.Βλάχου από την μια πλευρά και η φοβερή αστοχία των παικτών των Τρικάλων ήταν τα κύρια αίτια, τα οποία στέρησαν τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα. Συγκεκριμένα στο 48’ ο διαιτητής αγνόησε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Λιάκου από τον Νικητέα μέσα στην μικρή περιοχή, αποδοκιμαζόμενος απ’ τους φίλαθλους της τοπικής ομάδας. Επίσης άφησε το υπερβολικά σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων να εξελιχτεί χωρίς ουσιαστική τιμωρία. Στο 6’ ο νεοαποκτηθείς Λιάκος έκανε σέντρα, ο Τσιρογιάννης έπιασε κεφαλιά την οποία δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ ο Κοφινάς. Στο 11’ σε αντεπίθεση του Ιωνικού, ο Κωττάκης ύστερα από κεφαλιά πάσα του Λαμπρινάτου έκανε το 0-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο επόμενο λεπτό τα Τρίκαλα είχαν δοκάρι σε απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Λιάκου ενώ στο 23’ ο Τσότσας με θεαματική διπλή προσπάθεια αποσόβησε σίγουρο γκολ του Κωττάκη. Στο 63’ σε κόρνερ του Λιάκου, ο Παπαγεωργίου με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Κοφινά ενώ στο 67’ ο Ρούσσας με σέντρα σουτ αναγκάζει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Τελικά η λύτρωση των Τρικάλων ήρθε στο 78’ όταν με κοντινό πλασέ ο Πάτρας ύστερα από πάσα του Παπάζογλου ισοφάρισε σε 1-1. Κορυφαίος του αγώνα ο Λιάκος ενώ για τα Τρίκαλα διακρίθηκαν επίσης οι Αναστασίου, Πάτρας, Τσότσας και Ρούσσας.
ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Κωττάκης [0-1], 78’ Πάτρας [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Ρούσσας, Λούκας, Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Αναστασίου, Τσιρογιάννης, Πάτρας, Σελαλματζίδης, Λιάκος, Ζαβλανός [Παπαγεωργίου].

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
3 Απριλίου, 1988 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ –ΙΩΝΙΚΟΣ 0-0
Πολύτιμο έδαφος έχασαν τα Τρίκαλα στο γήπεδο τους, παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 0-0 στον Ιωνικό με αποτέλεσμα να κάνουν άλλο ένα «βήμα» προς την Γ’ Εθνική. Στο τέλος του παιχνιδιού αποδοκιμάστηκαν άγρια οι παίκτες της τοπικής ομάδας και αξίζει να σημειωθεί ότι φυγαδεύτηκαν από την πλευρά του στρατοπέδου δυο ώρες μετά την λήξη οι Λούκας, Καλαϊτζίδης και Λαζάρου. Από ποιοτικής πλευράς ο αγώνας ήταν μετριότατος αφού τον περισσότερο χρόνο η μπάλα στριφογύριζε στο χώρο του κέντρου. Στο 80’ δόθηκε μεγάλη ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν την νίκη. Κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσιρογιάννη αλλά δεν το αξιοποίησαν. Το χτύπησε ο ίδιος ο Τσιρογιάννης και το εξουδετέρωσε ο Μπέλλιας με το γόνατο. Από τα Τρίκαλα φάνηκαν μόνο οι Γκαραγκούνης και ο μοιραίος Τσιρογιάννης. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Στεφανίδη.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσιάπος, Παραφέστας, Λούκας, Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Ιακωβάκης, Τσιρογιάννης, Αναστασίου, Καλαϊτζίδης [Πιάζας], Λαζάρου, Πάτρας.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
27 Οκτωβρίου, 1991 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 1-2
Τα Τρίκαλα που παρουσίασαν μια αγνώριστη ομάδα, έχασαν με σκορ 1-2 από τον Ιωνικό μέσα στο γήπεδο τους. Ανομοιογενή, νευρική και γενικά απαράδεκτη, η ομάδα των Τρικάλων εμφανίστηκε στο παιχνίδι αυτό, με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά. Καμία γραμμή της ομάδας δεν απέδωσε κατ’ ελάχιστο αυτό που περίμεναν οι φίλαθλοι. Αντιθέτως, ο Ιωνικός που σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό «μαραθώνιο» της Β’ Εθνικής ήταν ένα σοβαρό, οργανωμένο και αποτελεσματικό συγκρότημα που δίκαια έφτασε στην μεγάλη αυτή νίκη χάρη σε δυο τέρματα που πέτυχε ο έγχρωμος άσος του, Πίτσο στο 12’ και 53’ αντίστοιχα. Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Μπουτίνα στο 15’. Διαιτητής ο κ.Αυγουστής.
ΣΚΟΡΕΡ –12’ Πίτσο [0-1], 15’ Μπουτίνας [1-1], 53’ Πίτσο [1-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακράκης, Ρούσσας, Λούκας [Παρασκευάς], Παπαευαγγέλου, Αλεξίου, Μαυροδήμος, Γκουγκουλής, Νικολαΐδης [Τζώρτζης], Μπουτίνας, Ντότσης, Θώμος.

Α’ ΕΘΝΙΚΗ
31 Οκτωβρίου, 1999 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 2-2
Ο Ιωνικός κατάφερε να σταθεί όρθιος στα Τρίκαλα, έστω και αν για ένα ολόκληρο ημίχρονο έπαιξε με παίκτη λιγότερο και να «τσιμπήσει» το βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 2-2. Ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και άξιζαν να κάνουν δική τους τη νίκη, προδόθηκαν όμως από την φλυαρία των παικτών τους, οι οποίοι έχασαν σωρεία ευκαιριών. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και σημαδεύτηκε από την αποβολή στο 45’ με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα του Μουτσοντρίγκο, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης τον Λαγούλια κάτι όμως που είδε ο διαιτητής κ.Ντόβας. Ο διαιτητής πάντως δεν είδε στο 10’ το εν ψυχρό χτύπημα του Μπρούστερ πάνω στον Σαμαρά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου την γροθιά του Ροντρίγκεζ στον Λαγούλια. Τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ στο 7’ όταν ο Αγγελόπουλος πάσαρε στον Ουμπεράτσι που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρακόσια και πανηγύρισε το γκολ εκτός αγωνιστικού χώρου δεχόμενος την κίτρινη κάρτα. Ο Ιωνικός ισοφάρισε στο 35’ όταν ο Ροντρίγκεζ βρήκε τον Μουτσοντρίγκο σε ευνοϊκή θέση και αυτός δεν δυσκολεύτηκε με σουτ να στείλει πρώτα την μπάλα στο δεξί δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Κοτταρά. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 51’ πάλι με σουτ του Ουμπεράτσι ύστερα από ωραία πάσα του Ντίατς και ενώ όλα έδειχναν πως τα Τρίκαλα θα έφταναν στην νίκη ο πολύπειρος Ιωνικός ισοφάρισε στο 77’. Ο νεοεισελθών Γυριχίδης έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Αφάς με βολίδα διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Στο 87’ ο Παπαστεριάδης είχε την ευκαιρία να χαρίσει την νίκη στους γηπεδούχους αλλά νικήθηκε από τον Στρακόσια.
ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Ουμπεράτσι [1-0], 35’ Μουτσοντρίγκο [1-1], 51’ Ουμπεράτσι [2-1], 77’ Αφάς [2-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κοτταράς, Ε.Αγγελόπουλος [Παπαστεριάδης], Λαγούιας, Μπαντάς, Κώτσιος, Καραπέτσας [Α.Αγγελόπουλος], Ουμπεράτσι, Σαμαράς [Σπυράκος], Χλωρός, Μανίκας, Ντίατς.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
8 Μαΐου, 2011 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 4-0
Όσοι δεν ήταν στο Δημοτικό στάδιο Τρικάλων θα μιλάνε για υπερβολές, αλλά το 4-0 του Α.Ο.Τ. επί του Ιωνικού δείχνει φτωχό, αφού θα έπρεπε η διαφορά να είναι διψήφια. Οι γηπεδούχοι χωρίς αρκετούς βασικούς παίκτες έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο αφού ο Ιωνικός έδειξε τελείως αδύναμος να αντιδράσει ενώ γλίτωσε από την συντριβή χάρη στην έξοχη απόδοση του τερματοφύλακα, Θεοδωρόπουλου ο οποίος ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων. Μόλις στο 4’ τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ όταν ο Ουέλινγκτον με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 23’ ο Στεπάνοβιτς που νωρίτερα έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες να σημειώσει γκολ, βρήκε τον Ενόκ που με γυριστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην συνέχεια ο Στεπάνοβιτς και πάλι στο 63’ και 73’ έχασε δυο ευκαιρίες απ’ αυτές που πραγματικά δεν χάνονται ενώ γενικώς ο Θεοδωρόπουλος έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις να κρατήσει το σκορ σε χαμηλό επίπεδο. Στο 77’ όμως ο Ενόκ έκανε σέντρα και ο Μανουσάκης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 3-0 για τα Τρίκαλα. Στο 84’ ο Τελκίνσκι έβγαλε τον Ουέλινγκτον και αυτός με σουτ πέτυχε το τελικό 4-0. Πολύ εύκολο έργο είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Τσινιάρης [Αθήνας].
ΣΚΟΡΕΡ – 4’ Ουέλινγκτον [1-0], 23’ Ενόκ [2-0], 77’ Μανουσάκης [3-0], 84’ Ουέλινγκτον [4-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Πουρής [Τόλιος], Μπουκουβάλας, Σαρακατσάνος [Γεωργίου], Γιώτας, Ιακωβάκης, Σαββίδης, Μπαλού, Ουελίνγκτον, Στεπάνοβιτς [Τελκίνσκι], Μανουσάκης, Ενόκ.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
5 Ιανουαρίου, 2020 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ –ΙΩΝΙΚΟΣ 1-0
Τα Τρίκαλα πέτυχαν την πιο καθοριστική νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα της Football League και έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Νίκησαν τον Ιωνικό μπρος σε άδειες εξέδρες και με τον Περικλή Αμανατίδη τιμωρημένο εκτός γηπέδου με 1-0 και ξέφυγαν με έξι βαθμούς τόσο από την ομάδα της Νίκαιας όσο και από την Βέροια. Στην ουσία είναι επτά βαθμοί αφού είχαν αποσπάσει ισοπαλία στον Ιωνικό την πρώτη αγωνιστική ενώ έχουν κερδίσει και την Βέροια εντός. Τα Τρίκαλα μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο όπου είδαν να τους ακυρώνεται κανονικό γκολ του Σταματή στο 34’, μπήκαν στην επανάληψη αφιονισμένα. Πέτυχαν ένα εξαιρετικό γκολ με το πλασέ του Σταματή στο 61’ μετά από ασίστ του Πελάεθ και έχασαν κάμποσες ευκαιρίες να «κλειδώσουν» το ματς στην συνέχεια. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ.Αγγελάκη βρήκε τους πάντες από το πάγκο των Τρικάλων να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγαλειώδη αυτή νίκη.
ΣΚΟΡΕΡ – 61’ Σταματής [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Πελάεθ, Λώττας [Παπαγεωργίου], Σταματής [Τσίπρας]

Οι αριθμοί μετά το Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Τρίκαλα

Πολύτιμος βαθμός για τον ΑΟ Τρίκαλα στην Λάρισα

Παραμένει σε τροχιά εξάδας, μπορεί το κάτι παραπάνω

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα