Στο φινάλε έχασε την πολύτιμη νίκη ο εξαιρετικός Α.Ο Τρίκαλα

ισοπαλία

Στο φινάλε έχασε την πολύτιμη νίκη ο εξαιρετικός Α.Ο Τρίκαλα, αφού Ιωνικός και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο της Νεάπολης Νίκαιας, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2.

To συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη κρατούσε μέχρι το 90′ το πολύτιμο τρίποντο της νίκης, πραγματοποιώντας μία ακόμη θετικότατη εμφάνιση.

Ωστόσο, στο φινάλε ο διαιτητής Ανδριανός καταλόγισε τραβηγμένο πέναλτι εις βάρος του ΑΟ Τρίκαλα, δίνοντας το δικαίωμα στους Νικαιώτες που μέχρι εκείνο το σημείο βρίσκονταν στο καναβάτσο, να ισοφαρίσουν.

Νωρίτερα οι κυανέρυθροι είχαν ανοίξει το σκορ με φοβερό σουτ του Νίκου Σκόνδρα.

Κομβικό σημείο η αποχώρηση του Αστέριου Γιακουμή από το παιχνίδι, γεγονός που φάνηκε ότι επηρέασε την ψυχολογία όλης της ομάδας.

Στο καθαρά αγωνστικό σκέλος ΑΟΤ απείλησε στο 16’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ριζογιάννης έκανε την σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Πέλκα, ο οποίος έκανε το σουτ από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Μάναλης βγήκε απέναντι από τον Γιακουμή, με τον Έλληνα γκολκίπερ να τον νικάει στο τετ α τετ. Στο 40’ ωραία προσπάθεια και σουτ του Πλατέλλα, ο Γιακουμής απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη άνοιξε το σκορ στο 55’, όταν ο Σταματής έδωσε πάσα στον Σκόνδρα και ο τελευταίος με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου. Ο Ιωνικός στο 60’ απείλησε με τον Κάστρο, όταν ο Πλατέλλας σέντραρε από τα αριστερά, ο Αργεντινός φορ πήρε την κεφαλιά και ο Γιακουμής έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε. Στο 89’ ο Πλατέλλας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αλμπάνη και ο κ. Ανδριανός υπέδειξε πέναλτι. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 1-1.

Συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Αμπούντ-Ομάρ, Κόρμπος (69’ Κουϊρουκίδης), Γκοτσούλιας, Ρόλε (60’ Μπρίτο), Πλατέλλας, Μάναλης (60΄ Ματσούκας), Κάστρο.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής (77’ λ.τρ. Γκαρας), Ντιαλόσι, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (73’ Κεχαγιάς), Σιλβάνο (46’ Ευθυμίου), Σκόνδρας (86’ Ζώγκος), Σταματής (86’ Αλμπάνης)

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)

Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Αρμακόλας (Κυκλάδων)

4ος: Κατοίκος (Αθηνών)

Χαραλαμπίδης: «Δίκαιο το αποτέλεσμα» (Βίντεο)

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.