Μόνο «λευκές» ισοπαλίες εντός έδρας με Καραισκάκη ο Α.Ο Τρίκαλα

Το Trikalascore σας παρουσιάζει την προιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα σε Α.Ο Τρίκαλα και Καραισκάκη και γηπεδούχους τους “κυανέρυθρους”, μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη.

Υπάρχουν δύο αξιοπρόσεκτα χαρακτηριστικά: Το ότι σε τρεις αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δύο ομάδες στα Τρίκαλα, όλες έληξαν ισόπαλες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-0).

Επίσης πρέπει να αναφερθεί ότι Α.Ο Τρίκαλα και Καραισκάκης αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά τη σεζόν 2014-15, καθώς η ομάδα της ‘Αρτας είναι νεοσύστατη.

Αναλυτικά:

ΑΟΤ – ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

2014-2015 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

28 Ιανουαρίου, 2015 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 0-0
Μπορεί τα Τρίκαλα με την λευκή ισοπαλία 0-0 με την ΑΕ Καραϊσκάκη να πήραν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, αλλά η Αρτινή ομάδα επέδειξε πως μπορεί να φτάσει στο όνειρο της ανόδου της Β’ Εθνικής, έχοντας φαινομενικά πιο εύκολο πρόγραμμα από τα Τρίκαλα στον β’ γύρο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Τα Τρίκαλα του Άγγελου Διγκόζη ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι και μόλις στο 2’ το σουτ του Καμπλιώνη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕ Καραϊσκάκης, Καραγκούνης. Ένα λεπτό όμως αργότερα, ο Βασίλιεβιτς έχασε σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντάσκα αλλά ο πορτιέρο των Τρικάλων έδιωξε σωτήρια. Στο 11’ ο Καραγκούνης μπλόκαρε την κεφαλιά του Βαγγέλη και στο 35’ η ΑΕ Καραϊσκάκης απάντησε με το σουτ του Χούσο το οποίο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντάσκα. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι όταν ο Σιμονιάν ανέτρεψε τον Σαχινίδη εντός περιοχής και είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή κ.Γκουγκούδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοσχάκης αλλά ο Καραγκούνης απέκρουσε και κράτησε το 0-0. Στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 48’ ο Σαχινίδης από καλή θέση σούταρε μόλις άουτ ενώ στο 56’ την ίδια κατάληξη είχε το γυριστό σουτ του Βαγγέλη. Στο 68’ ήταν η σειρά των Τρικάλων να μείνουν με δέκα παίκτες όταν ο Τέλλος προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ και βρήκε το πρόσωπο του Βασίλιεβιτς, με αποτέλεσμα ο ρέφερι να του δείξει την δεύτερη του κίτρινη κάρτα, Η τελευταία καλή φάση στον αγώνα σημειώθηκε στο 79’ με τον πολύ καλό Καραγκούνη να μπλοκάρει με υπερένταση το σουτ του Καμπλιώνη.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ντάσκας, Σκούπρας, Κουτσόπουλος, Γιώτας, Τέλλος, Βανγκέλι, Καμπλιώνης, Μοσχάκης [Ζυγκερίδης], Π.Παπαευθυμίου, Πέντσας, Σαχινίδης [Κέρι]

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

4 Απριλίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
Την σταθερή του πορεία στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Καραϊσκάκης Άρτας. Οι «πράσινοι» μετά την ουσιαστική εξασφάλιση της παραμονής, έδειξαν ότι αποτελούν ανταγωνιστικό σύνολο και κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του ΑΟ Τρίκαλα. Έτσι, έμειναν πάνω από την Θεσσαλική ομάδα στη βαθμολογία, η οποία δεν έδωσε αξία στο εκτός έδρας τρίποντο που πανηγύρισε πριν λίγες μέρες στο Αλκαζάρ. Το δυσάρεστο πάντως για τους φιλοξενούμενους είναι ότι ο Περικλής Μπουσινάκης που περίμενε πως και πως για το ντεμπούτο του, πέρασε στον αγώνα στο 74’ και αντικαταστάθηκε στο 88’, με τις πρώτες εκτιμήσεις να εκφράζουν φόβους για σοβαρό τραυματισμό στο χέρι με πιθανότητα το σπάσιμο. Οι Αρτινοί εμφανίστηκαν διαβασμένοι και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Ο ΑΟΤ πίεζε χωρίς αποτέλεσμα και στο 30’ ο Τόμιτς είχε το πρώτο σουτ, αλλά ήταν άστοχο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Σαχινίδης είχε εντυπωσιακή προσπάθεια με ψαλίδι αλλά δεν βρήκε στόχο. Στην επανάληψη, το ματς απέκτησε ακόμη πιο αργό ρυθμό, γεγονός που ευνόησε την ομάδα της Άρτας που δημιούργησε την πρώτη και μοναδική της ευκαιρία στο 78’. Ο Μπουσινάκης από γύρισμα του Παπανίκου δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και λίγο αργότερα όπως προαναφέραμε έφυγε από το γήπεδο τραυματισμένος. Από πλευράς Τρικάλων υπήρξε πίεση προς το τέλος της αναμέτρησης, αλλά και η φάση που θα έφερνε το γκολ. Έτσι στο φινάλε υπήρξαν αποδοκιμασίες από τους οπαδούς. Διαιτητής ο κ.Κιγιντζής.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Τόμιτς [Γροντής], Μιλοσάβλιεφ [Τσίπρας], Σαχινίδης, Γιαννιτσάνης [Ζγκούρι]

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Φεβρουαρίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων
Τα Τρίκαλα κόλλησαν ξανά με αντίπαλο τον Καραϊσκάκη στο 0-0 και με την εμφάνιση που όλοι είδαμε πως διάολο προκύπτει η σιγουριά του μεγαλομέτοχου Ηλία Αϊβάζογλου ότι η ομάδα θα σωθεί δεν μπορεί κανείς να το αντιληφθεί. Με εμφανίσεις σαν την συγκεκριμένη και τέτοιες επιλογές από τον πάγκο το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο. Τα Τρίκαλα απέτυχαν να μειώσουν την διαφορά από το Καραϊσκάκη, παρέμειναν κολλημένα στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και είναι άγνωστο τι πρέπει να γίνει για να αλλάξει αυτό στην συνέχεια. Αγωνιστικά τα Τρίκαλα σπατάλησαν ένα ημίχρονο, το πρώτο, χωρίς να απειλήσουν καθόλου τους φιλοξενούμενους που προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πιο ζωηρά, δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του πολύ καλού Στεφανάκο. Μετά το 70’ όμως ξέμειναν από δυνάμεις και είναι τυχερά που δεν δέχτηκαν γκολ μιας και οι αλλαγές του προπονητή της ΑΕ Καραϊσκάκη, Απόστολος Χαραλαμπίδης, ειδικότερα ο Μπαντέ, έκαναν πάρτι στην άμυνα του ΑΟΤ. Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Αντωνίου.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Νιάρος, Γκότοβος, Συριόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Γκουγκούδης [Σμυρλής], Συμελίδης, Καπός, Μαρκόφσκι [Σισέ]

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.