To Trikalascore σας παρουσιάζει την προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Διαγόρας μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη.

‘Εξι φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες στο δημοτικό στάδιο, με τους κυανέρυθρους να μετρούν 3 νίκες, τους Ροδίτες δύο, ενώ μία αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ

1974-1975 Β’ΕΘΝΙΚΗ

20 Οκτωβρίου, 1974 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-0
Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα, τα Τρίκαλα νίκησαν εύκολα την ομάδα του Διαγόρα μέσα στο Εθνικό Στάδιο της πόλης με σκορ 3-0. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο και σε αυτό συντέλεσε η αδιάκοπη βροχή που έπεφτε κατά την διεξαγωγή της συνάντησης. Περισσότερο βεβαία επηρεαστήκαν οι παίκτες του Διαγόρα που δεν είναι συνηθισμένοι να αγωνίζονται πάνω σε γήπεδο με χόρτο. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Χονδρός με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μυλωνά ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα του και ταυτόχρονα της ομάδας του με δυνατό σουτ. Το τελικό αποτέλεσμα σημείωσε ο Ζήκος με πλασέ. Τα Τρίκαλα είχαν και δοκάρι με τον Παραπραστανίτη όταν το σκορ ήταν 1-0 ενώ ξεχώρισαν οι Χονδρός, Ευφραίμοφ και Παραπραστανίτης.

ΣΚΟΡΕΡ – 16’ Χόνδρος [1-0], 33’ Χόνδρος [2-0], 79’ Ζήκος [3-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ευφραίμοφ, Βουνοτρυπίδης [Μουλιώτας], Μυλωνάς, Μαρδάνης, Νίκας, Μπακάλης, Χόνδρος, Παραπραστανίτης, Συνάτκας, Καραγεωργίου, Κατσιάκος [Ζήκος].

1984-1985 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Μαρτίου, 1985 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-3
Με αντεπιθέσεις «φωτιά» ένας εκπληκτικός Διαγόρας πέρασε δυναμικά από την πόλη των Τρικάλων κερδίζοντας την αιφνιδιασμένη τοπική ομάδα με σκορ 0-3. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με πολλές φάσεις, κυρίως από πλευρά γηπεδούχων, που φυσιολογικά ικανοποίησε τους θεατές όχι όμως η έκβαση του τελικού σκορ. Και αυτό γιατι οι αντεπιθέσεις του Διαγόρα ήταν ταχύτατες, μεθοδευμένες και κατά κανόνα έβρισκαν τον στόχο που ήταν τα δίχτυα του Τσότσα. Να σημειώσουμε ότι ο προπονητής των Τρικάλων προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην σύνθεση του στο συγκεκριμένο ματς κάτι που ίσως μείωσε την εικόνα της ομάδας του. Στο 43’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Τσουκλείδη. Στο 63’ και αντίθετα με την ροή του παιχνιδιού ο Παπαδιός πέτυχε και δεύτερο γκολ για τον Διαγόρα. Στο 76’ και πάλι από ξαφνική αντεπίθεση ο Β.Αθανασίου διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Ιακωβάκης και Κρικέλης ενώ από τους νικητές καλύτεροι υπήρξαν οι Παπαδιός, Γεωργαλής και Τσολάκος.

ΣΚΟΡΕΡ – 43’ Τσουκλείδης [0-1], 63’ Παπαδιός [0-2], 76’ Β.Αθανασίου [0-3]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Μαντέλας [Αργυρούλης], Σελιώνης [Μόκκας], Κρικέλης, Ιακωβάκης, Δ.Γκένας, Γκαμπέτας, Δογάνης, Πιάζας, Αναστασίου, Ζαβλανός.

1985-1986 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

22 Σεπτεμβρίου, 1985 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-0
Μέτρια εμφάνιση έκαναν τα Τρίκαλα απέναντι στον Διαγόρα που είχε αμυντικό σχήμα, πρόσφεραν κακό θέαμα στους 4.000 και πλέον φίλαθλους με αποτέλεσμα να φτάσουν στην δίκαια και λευκή ισοπαλία 0-0. Η γηπεδούχος ομάδα δυσκολεύτηκε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της και σ’ αυτό συνέβαλλε ο Διαγόρας, που έκανε καταστροφικό παιχνίδι. Μάλιστα οι παίκτες της φιλοξενούμενης, είχαν δυνατότητες για καλό επιθετικό παιχνίδι, αλλά όταν βγήκαν μπροστά ήταν αργά. Γενικά οι Ροδίτες κέρδισαν τις εντυπώσεις και ιδίως ο τερματοφύλακας Τσακμακίδης ο οποίος στις τρεις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν τα Τρίκαλα έδειξε την κλάση του αποσοβώντας την ομάδα του από σίγουρα γκολ. Από τους γηπεδούχους διασώθηκαν οι Παπάζογλου, Αργυρούλης και Ιακωβάκης.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας, Λούκας, Παπάζογλου, Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Δογάνης [Τσιρογιάννης], Γκολάντας, Γκαμπέτας [Αναστασίου], Μαλλιώρας, Πάτρας.

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

14 Ιουνίου, 1992 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 1-0
Τα Τρίκαλα ύστερα από ωραία εμφάνιση νίκησαν τον Διαγόρα με σκορ 1-0 κλείνοντας έτσι μια δυσάρεστη χρονιά με νίκη. Το παιχνίδι ήταν παραδόξως δυνατό και πεισματώδης παρά το γεγονός ότι οι δυο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες και η ομάδα των Τρικάλων καλύτερη, σε γενικές γραμμές, πήρε δίκαια την νίκη. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για γκολ σε σχέση με τους Ροδίτες οι οποίοι με λιγότερες επιθέσεις δεν φάνηκαν ιδιαιτέρα απειλητικοί. Το μοναδικό και νικητήριο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκουγκουλής με σουτ στο 55’. Διαιτητής ο κ.Χαρλάφτης.

ΣΚΟΡΕΡ – 55’ Γκουγκουλής [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Παπαευθυμίου, Κολτσίδας, Μιλέφσκι, Μαυροδήμος, Γκουγκουλής, Νικολαΐδης, Κριεζής [Θώμος], Γιαννακόπουλος, Τσίκος [Ρούσσας].

2010-2011 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Ιανουαρίου, 2011 Γήπεδο Τρικάλων
Παρουσία 6.000 θεατών, τα Τρίκαλα μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησαν τον ισχυρό Διαγόρα με σκορ 1-0 σε ένα παιχνίδι το οποίο θύμιζε παλιές καλές εποχές στην Θεσσαλική πόλη. Ο Α.Ο.Τ ήταν καλύτερος και δικαιούταν την νίκη απέναντι στο συγκρότημα της Ρόδου που έδειξε παρά τις απουσίες του, ότι δεν βρίσκεται τυχαία τόσο ψηλά στην βαθμολογία. Μετά από ένα ανύπαρκτο πρώτο ημίχρονο όπου τα Τρίκαλα είχαν την υπεροχή αλλά έκαναν ελάχιστες ευκαιρίες, στην επανάληψη επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και ειδικά με την είσοδο των Ενόκ και Στεπάνοβιτς δημιούργησαν πολλά ρήγματα στην άμυνα των παικτών της Ρόδου. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως προαναφέραμε οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και μετά από σημαντικές ευκαιρίες που έχασαν οι Κουντογουλίδης στο 68’ και Στεπάνοβιτς στο 76’ – βρέθηκε τετ- α-τετ με τον Ταμπάση αλλά αστόχησε, ήρθε το «χρυσό» γκολ στο 84’. Σκόρερ ο Κοντογουλίδης ο οποίος δέχτηκε πάσα από τον Κόρμπο και με γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταμπάση πετυχαίνοντας το τελικό 1-0. Από τους νικητές διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Ουέλινγκτον, Μπριλλάκης, Κοντογουλίδης και ο Αχιλλέας Σαρακατσιάνος ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Ζήλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 84’ Κοντογουλίδης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιος, Μπουκουβάλας, Χρήστου, Σαρακατσιάνος, Μπριλλάκης, Ριζογιάννης, Μανουσάκης [Στεπάνοβιτς], Κόρμπος, Ουέλινγκτον [Μπακομήτρος], Τελκίνσκι [Ενόκ], Κοντογουλίδης.

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

11 Ιανουαρίου, 2020 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-1
Ο Διαγόρας έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής καθώς δραπέτευσε με διπλό από τα Τρίκαλα για την 15η αγωνιστική της Football League. Οι Ροδίτες κέρδισαν με 0-1 απέναντι στους πρωτοπόρους που έδειξαν να μην μπορούν να καλύψουν την απουσία των Ριζογιάννη και Τεγούση. Οι Θεσσαλοί υπέστησαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα ενώ έχασαν πέναλτι στο 95’ με τον Πελάεθ, το οποίο απέκρουσε ο καλύτερος πάικτης του αγώνα, Τσέλιος. Ο Διαγόρας παρουσιάστηκε οργανωμένος και ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Γούλα ενώ θα μπορούσε με περισσότερη ψυχραιμία να σημείωσει και δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη, ο Α.Ο.Τ. έβγαλε αντίδραση, πίεσε και διαμαρτύρεται για την φάση στο 88’ όταν ο Σταματής από κοντά έκανε το σουτ, η μπάλα φάνηκε να περνάει από την γραμμή αλλά ο βοηθός δεν έδειξε γκολ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όπως προαναφέραμε, ο Δραμινός διαίτητης κ.Πουλικίδης έδειξε το σημείο του πέναλτι σε χέρι αμυνομένου. Ο Πελάεθ ωστόσο έκανε κακή εκτέλεση και ο Τσέλιος απέκρουσε και κράτησε το μηδέν και τους τρείς βαθμούς για την ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ – 23’ Γούλας [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Νιάρος, Γιαννίτσης [Ποζατζίδης], Οικονομόπουλος, Βέρτζος, Παπαγεωργίου, Τσίπρας [Λώττας], Πελάεθ, Γρηγορόπουλος [Πέλκας], Σταματής

Τι θα γίνει με το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο;

Στα “κόκκινα” και ο Μάρτης για τον Α.Ο Τρίκαλα

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.