H αναλυτική προιστορία των αναμετρήσεων ΑΟ Τρίκαλα-Δόξα Δράμας

H αναλυτική προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Δόξα Δράμας

Με αφορμή τη μεθαυριανή αναμέτρηση του ΑΟ Τρίκαλα με τη Δόξα Δράμας στο δημοτικό στάδιο, το Trikalascore σας παρουσιάζει μέσα από το αρχείο του συγγραφέα-καθηγητή Θεόδωρου Αλεξιάδη την προιστορία στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων και γηπεδούχους τους “κυανέρυθρους”.

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 5-0

Με μεγάλο ηγέτη τον Λάζαρο Ράντοβιτς, τα Τρίκαλα θριάμβευσαν με το εντυπωσιακό 5-0 απέναντι στην άτυχη Δόξα Δράμα. Ο Γιουγκοσλάβος άσος έδεσε το συγκρότημα των Τρικάλων και στο πρώτο του ματς με τα χρώματα της νέας του ομάδας το οδήγησε σαν στρατηγός εναντίον της Δόξας που κατέρρευσε κυριολεκτικά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανεπανάληπτο για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 4-0. Στο 15’ ο Καλατζής άνοιξε το σκορ ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Χαριτίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης στο 38’ έκανε το 3-0 ενώ ο Ράντοβιτς δυο λεπτά αργότερα σημείωσε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων. Στο β’ ημίχρονο, οι Τρικαλινοί δεν έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για μεγαλύτερη επέκταση της επιτυχίας του αλλά κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ με τον Χαριτίδη στο 72’, ο οποίος με τρία γκολ ήταν επίσης από τους κορυφαίους του αγώνα. Διακρίθηκαν επίσης οι θαυμάσιοι Ζάχος, Καλατζής, Μαυρίκος και Κόκκαλης. Χωρίς ιδιαίτερη δουλειά ο Βούλγαρος διαιτητής κ.Ιβάνοφ.
ΣΚΟΡΕΡ – 15’ Καλατζής [1-0], 22’ Χαριτίδης [2-0], 38’ Χαριτίδης [3-0], 40’ Ράντοβιτς [4-0], 72’ Χαριτίδης [5-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τζώρτζης, Πανταζής, Μακρής, Κόκκαλης, Κλαπανάρας, Μαυρίκος, Ζάχος, Ράντοβιτς, Χαριτίδης, Καλατζής, Κακαβίτσας.

1967-1968 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Νοεμβρίου, 1967 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 3-0
Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα των Τρικάλων συντρίβοντας την πρωτοπόρος Δόξα Δράμας εις το γήπεδο της με σκορ 3-0. Η τοπική ομάδα ήταν καταπληκτική και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού δείχνοντας ότι όντως είναι από τα μεγάλα φαβορί του φετινού πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Το σκορ για τα Τρίκαλα άνοιξε ο Ζάχος μόλις στο δεύτερο λεπτό της συνάντησης ενώ ο Μαυρίκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Χαριτίδης στο 88’ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φίλαθλων των οπαδών της. Από την νικήτρια ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Ζάχος, Τόσκας και Μαυρίκος.
ΣΚΟΡΕΡ – 2’ Ζάχος [1-0], 80’ Μαυρίκος [2-0], 88’ Χαριτίδης [3-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αρσένος, Ρούβαλης, Κόκκαλης, Τόσκας, Κλαπανάρας, Μαυρίκος, Συνάτκας, Χαριτίδης, Ζαφειρόπουλος, Ζάχος, Μπεβενίου.

1973-1974 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Φεβρουαρίου, 1974 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-0
Μια ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα των Τρικάλων κερδίζοντας την Δόξα Δράμα εντός έδρας με σκορ 1-0. Τα Τρίκαλα υπήρξαν σαφώς καλύτερα από τους Δραμινούς, οι οποίοι υστέρησαν σημαντικά σε ένα παιχνίδι που ήθελαν πάση θυσία την νίκη για να πλησιάσουν την Καστοριά και τον Πιερικό εις την κορυφή της βαθμολογίας. Κατόπιν 1.500 θεατών οι «κυανέρυθροι» επέτυχαν την μεγάλη αυτή νίκη με τέρμα που σημείωσε ο διακριθέν Συνάτκας στο 15’ ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταυλαρίδη. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ.Γιαγκλή.
ΣΚΟΡΕΡ – 15’ Συνάτκας [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς, Γεωργίτσης, Μπακάλης, Νίκας, Ασλάνογλου, Κατσιάκος, Χονδρός, Παραπραστανίτης, Συνάτκας.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

4 Ιανουαρίου, 1976 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 0-0
Μετά από έναν μέτριο αγώνα Τρίκαλα και Δόξα Δράμα αναδειχτήκαν ισόπαλοι με σκορ 0-0. Το παιχνίδι ήταν άτεχνο και αρκετά ανιαρό με τους γηπεδούχους να είναι επιθετικά ακίνδυνοι. Η Δόξα που ήταν καλύτερη έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί και συνεπώς να κερδίσει τον αγώνα στο 30’ όταν πέναλτι που κτύπησε ο Παπαμιχαήλ απέκρουσε ο τερματοφύλακας Χατζηγιάννης. Στο 43’ αποβλήθηκε ο Χονδρός των Τρικάλων διότι χτύπησε τον Αθανασιάδη. Ο διαιτητής κ.Κατώγας ήταν μέτριος και αδίκησε σε πολλές φάσεις τους «κυανέρυθρούς». Από τα Τρίκαλα καλύτεροι οι Χατζηγιάννης, Κοσμάς και Καραγεωργίου.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Μουλιώτας [Πανταζής], Κοσμάς, Χονδρός, Καραγεωργίου, Παπασίμος, Χαριτίδης, Μαρδάνης, Καλατζής, Παραπραστανίτης, Σαγγορίδης.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Φεβρουαρίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-1
Ύστερα από ένα πράγματι ωραίο αγώνα μπροστά σε 7.000 θεατές, τα Τρίκαλα και η Δόξα Δράμα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Το παιχνίδι ήταν υπέροχο και όντως ντέρμπι με κύρια χαρακτηριστικά την τέχνη, την δύναμη και το πείσμα που είχαν οι παίκτες των δυο ομάδων. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς που διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ.Στεφανής. Και τα δυο τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος. Στο σκορ προηγήθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα στο 24’ όταν ο Στράντζαλης με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των Τρικάλων. Μετά από έντεκα λεπτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ψωφάκη που δέχτηκε πάσα ακριβείας από τον Χονδρό. Στο 16’ ο Μπανάσιος της Δόξας με φάουλ είχε δοκάρι. Διακρίθηκαν από τα Τρίκαλα οι Κολώνας, Μυλωνάς, Ψωφάκης και Χονδρός.
ΣΚΟΡΕΡ – 24’ Στραντζάλης [1-0], 35’ Ψωφάκης [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Κολώνας, Μυλωνάς, Μπακάλης [Ψωφάκης], Παπανικολάου, Μαρδάνης [Μπαμπούρης], Μπατάλας, Καραγεωργίου, Χονδρός, Κατσιάκος, Παραπραστανίτης.

1977-1978 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Ιανουαρίου, 1978 Γήπεδο Τρικάλων
Περήφανη νίκη επέτυχε η ομάδα των Τρικάλων επί της διεκδικήτριας του τίτλου Δόξας Δράμας με σκορ 1-0 και ταυτόχρονα ανέβηκε αισθητά εις το βαθμολογικό πίνακα. Η τοπική ομάδα ήταν ανώτερη και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο μόλις λεπτό ενώ οι Δραμινοί αρκέστηκαν μόνο σε αιφνιδιαστικές αντεπιθέσεις να κάνουν την ζημιά. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 20’ όταν ο Χονδρός έκανε ωραία σέντρα και μέσα από αρκετούς αμυνόμενους παίκτες, ο Φάσσας με ανάποδο σουτ έστειλε με θεαματικό τρόπο την μπάλα στα δίκτυα του Γκαντιλάκη. Η Δόξα είχε βεβαία δυο άτυχες στιγμές και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει όταν τα σουτ του Καλλιμάνη στο 22’ και του Αθανασιάδη στο 34’ προσέκρουσαν στα δοκάρια του Μακρή. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Παραπραστανίτης, Ψωφάκης , Φάσσας και ο νεαρός γκολκίπερ Μακρής. Διαιτητής ο κ.Μένδης.
ΣΚΟΡΕΡ – 20’ Φάσσας [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Καραβασίλης, Μυλωνάς, Μπακάλης, Παραπραστανίτης, Ψωφάκης, Φάσσας, Μαντέλας, Μπατάλας, Χονδρός, Κοσμάς.

1978-1979 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

25 Μαρτίου, 1979 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 0-1
Η Δόξα Δράμα επέτυχε ίσως την μεγαλύτερη της φετινή νίκη εις το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής αφού επεβλήθη στα Τρίκαλα εκτός έδρας με σκορ 0-1. Η επιτυχία αυτήν επέτρεψε τους φιλοξενούμενους να «πιάσουν» τον Ολυμπιακό Βόλου εις την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε στο 45’ όταν ο Αθανασιάδης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της τοπικής ομάδας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μακρή. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο και οι 5.000 θεατές που βρεθήκαν στο Εθνικό Στάδιο της πόλης απογοητεύτηκαν και αποδοκίμασαν τους παίκτες τους, χειροκρότησαν την καθαρή προσπάθεια των Δραμινών. Κανείς δεν διακρίθηκε από τους «άτολμους» στο συγκεκριμένο ματς Τρικαλινούς ποδοσφαιριστές. Διαιτητής ο κ.Δίλζας.
ΣΚΟΡΕΡ – 45’ Αθανασιάδης [0-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Μαντέλας, Μυλωνάς, Παραπραστανίτης, Μαρδάνης, Φάσσας [Ζορμπάς], Μπατάλας, Ζήκος [Σκούτας], Κοσμάς, Ψωφάκης, Παπαγεωργίου.

1987-1988 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Δεκεμβρίου, 1987 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-4
Σαν θύελλα πέρασε η Δόξα Δράμα από τα Τρίκαλα παίρνοντας μεγάλη νίκη με σκορ 2-4 επί της τοπικής ομάδας. Δικαία η νίκη της Δόξας που πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρος Καστοριά. Με ηγέτη και σκόρερ τον Βούλτσεφ που πέτυχε τρία γκολ, οι Δραμινοί ανάγκασαν τα Τρίκαλα να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα μέσα στο γήπεδο τους από το 1985. Μπροστά σε 3.500 φίλαθλους, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετικό επιθετικό ποδόσφαιρο ιδίως στο β’ ημίχρονο και χειροκροτήθηκαν από τους Τρικαλινούς στο τέλος της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και βρήκε τα Τρίκαλα μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Μαλλιώρας με πλασέ στο 43’ ύστερα από σέντρα του Πάτρα. Στο 51’ ο Βούλτσεφ με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 ενώ ο ίδιος παίκτης στο 58’ κατόπιν λάθος της άμυνας πέτυχε το 1-2. Πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα Δράμα έκανε το 1-3 όταν σε σέντρα του Μάλλιου, ο Βούλτσεφ και πάλι με έξοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στον ανήμπορο να αντιδράσει Τσιάπο. Στο 64’ ο Καρασάββας ανέτρεψε τον Πάτρα εντός περιοχής και ο διαιτητής κ.Φιλλιππιάδης αμέσως καταλόγισε το πέναλτι. Το κτύπησε ο Τσιρογιάννης μειώνοντας το σκορ για τα Τρίκαλα σε 2-3. Στο 80’ ήταν η σειρά της Δόξας να κερδίσει πέναλτι όταν ο Καλαμάτας ανέτρεψε τον Μάλλιο. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Χαραλαμπίδης κάνοντας έτσι το τελικό 2-4. Από τα Τρίκαλα που προσπάθησαν αλλά υπέκυψαν σε ανώτερο αντίπαλο καλύτεροι υπήρξαν οι Λούκας, Πάτρας και Μαλλιώρας.
ΣΚΟΡΕΡ – 43’ Μαλλιώρας [1-0], 51’ Βούλτσεφ [1-1], 58’ Βούλτσεφ [1-2], 63’ Βούλτσεφ [1-3], 64’ Τσιρογιάννης .πεν.[2-3], 80’ Χαραλαμπίδης .πεν.[2-4]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Λαφαζάνης, Παραφέστας [Ρούσσας], Λούκας, Στάμος, Παπάζογλου, Τσιρώνης [Γκαραγκούνης], Ιακωβάκης, Πάτρας, Αναστασίου, Μαλλιώρας, Τσιρογιάννης.

1995-1996 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Δεκεμβρίου, 1995 Γήπεδο Τρικάλων
Σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 πέτυχαν τα Τρίκαλα επί της ισχυρής Δόξας Δράμας μια επιτυχία η οποία ήρθε μεν δύσκολα αλλά ήταν δε πέρα ως πέρα δίκαια. Το παιχνίδι διεξήχθη υπό καταρρακτώδης βροχή και πάνω σε ένα πολύ βαρύ γήπεδο το οποίο δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των παικτών και των δυο ομάδων. Τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα, έλεγχαν την ροη του παιχνιδιού και δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για γκολ. Βέβαια εκτός από την αντίσταση των αντιπάλων τους και τις καιρικές συνθήκες, οι «κυανέρυθροι» είχαν να αντιμετωπίσουν και έναν αλλοπρόσαλλο διαιτητή ονόματι Ντούλη ο οποίος με τα ανάποδα σφυρίγματα του εκνεύρισε τους παίκτες προκαλώντας την αγανάκτηση των φίλαθλων που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου των Τρικάλων. Το μοναδικό γκολ που χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 16’ όταν ο Κνέζεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Δραμινών. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Μαλιούφας, Στοϊνοβιτς, Αγγελόπουλος και ο σκόρερ Κνέζεβιτς.
ΣΚΟΡΕΡ – 16’ Κνέζεβιτς [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Τερζής [Θεοδοσιάδης], Μανίκας [Ζάρρας], Πράππας, Μαλιούφας, Αγγελόπουλος, Βάσι [Μούτσιος], Στοϊνοβιτς, Τσιούκας, Κνέζεβιτς, Καρασαββίδης.

1996-1997 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

17 Μαρτίου, 1997 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-1
Υποψηφιότητα για μια θέση στην Α’ Εθνική στην νέα περίοδο έβαλαν τα Τρίκαλα μετά την νίκη που σημείωσαν επί της Δόξας Δράμας με σκορ 2-1, μια νίκη που τα έφερε σε απόσταση αναπνοής από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ήταν μια δίκαιη αν και δύσκολη επικράτηση για την Θεσσαλική ομάδα επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου που παρά τα πολλά προβλήματα, κυρίως οικονομικά, σε καμία στιγμή του αγώνα δεν παρέδωσε τα όπλα και έδειξε ότι αδικείται από την βαθμολογική του θέση. Τα Τρίκαλα είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο εκρηκτικά δεκάλεπτα στο τέλος των δυο ημιχρόνων όπου πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους μόλις στο 4’ όταν ο Αγγελόπουλος μετά από ωραία ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Ντάμπιτς ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπερμπερίδη. Η Δόξα ισοφάρισε στο 36’ με πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ.Αγαδάκος σε ανατροπή του Κυριακίδη από τον Κατσιαούνη. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθήκαν έντονα υποστηρίζοντας ότι ο τερματοφύλακας τους βρήκε την μπάλα και όχι τα πόδια του παίκτη και είχαν δίκιο. Το πέναλτι εκτέλεσε τρεις φορές ο Καραλίδης για να γράψει το 1-1. Τα Τρίκαλα πήραν την νίκη με κεφαλιά του Ιορδανίδη που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπερμπερίδη ενώ στο 82’ ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δοκάρι. Καλύτεροι των νικητών οι Ντάμπιτς, Μιρίλοβιτς και Αγγελόπουλος.
ΣΚΟΡΕΡ – 4’ Ντάμπιτς [1-0], 36’ Καραλίδης .πεν.[1-1], 63’ Ιορδανίδης [2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Αγγελόπουλος, Γκανάς, Πράππας, Μουστακίδης, Κυζιρίδης, Μπέκας [Μούτσιος], Ντάμπιτς, Ιορδανίδης [Μπαμπούρης], Μιρίλοβιτς, Πολυζωϊδης [Λαγούλιας].

1997-1998 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

18 Ιανουαρίου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
Ο γερόλυκος του γηπέδου, Μιχάλης Ιορδανίδης έδειξε ότι όσο κι αν περνούν τα χρόνια δεν ξεχνά την τέχνη του γκολ και έδωσε, με ένα τέρμα που φέρει την προσωπική του σφραγίδα, την νίκη στα Τρίκαλα με σκορ 1-0 κόντρα στην Δόξα Δράμας. Οι «κυανέρυθροι» δεν έκαναν σπουδαία εμφάνιση αλλά δίκαια κατέκτησαν την νίκη και έτσι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από τρία άτυχα αποτελέσματα. Μόλις στο 2’ ο Ιορδανίδης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ ενώ στο 12’ από λάθος του Ζάρρα, ο Κεφαλίδης με σουτ παραλίγο να κάνει το 0-1. Στο 40’ ο Μούτσιος από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει ενώ το ίδιο έγινε στο 44’ με τον Ντάμπιτς. Στην επανάληψη η αποβολή του Ζάρρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 62’ πείσμωσε τα Τρίκαλα και στο 68’ ο Μιρίλοβιτς έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αφού το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Στο 76’ όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τους τρεις βαθμούς. Ο Καραπέτσας πραγματοποίησε σέντρα και ο Ιορδανίδης πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Δόξας και με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη. Στο 84’ ο Ντάμπιτς λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 αλλά αστόχησε από κοντά. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Καραπέτσας, Λαγούλιας, Μιρίλοβιτς και ο σκόρερ Ιορδανίδης ενώ από την Δόξα οι Δέτσιος, Μαχαιρίδης και Σινιαρίδης. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Κρεμασιώτη.
ΣΚΟΡΕΡ – 76’ Ιορδανίδης [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Γκανάς [Καραϊσκος], Λαγούλιας, Ζάρρας, Κωτσής [Γκάιτς], Κουτάκος [Ε.Αγγελόπουλος], Μιρίλοβιτς, Ιορδανίδης, Καραπέτσας, Ντάμπιτς.

2005-2006 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Φεβρουαρίου, 2006 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ –ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-0
Χωρίς να είναι καλύτερη η ομάδα των Τρικάλων νίκησε την ισχυρή Δόξα Δράμα με σκορ 1-0 επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις περίπου μήνες. Οι γηπεδούχοι ήθελαν περισσότερο την νίκη, στάθηκαν πιο τυχεροί σε αντίθεση με τους Δραμινούς που έπαιξαν υπερβολικά επιφυλακτικά και πλήρωσαν με ήττα την τακτική τους αυτή. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 16’ όταν ο Ταξιάρχης έστρωσε την μπάλα στον Στάμο αλλά το δυνατό σουτ του νεαρού έφυγε μόλις άουτ. Στο 34’ ο Γιώτας με μια ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε μπαλιά τρύπα για τον Ευθυμιάδη ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μητσόπουλο. Ο Καστοριανός διαιτητής κ.Σπύρου καταλόγισε αμέσως το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ταξιάρχης σημειώνοντας το 1-0 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στο 44’ τα Τρίκαλα παραλίγο να σημειώσουν και δεύτερο γκολ όταν ο Στάμος από σέντρα του Γεροντίδη δεν μπόρεσε με γυριστό σουτ να βρει στόχο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μάλλον αποκρουστικό αφού και οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να φανούν επιθετικά. Στο 83’ ο Αούντο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ιωαννίδη αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε σε κόρνερ ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 90’ όταν ο Τρούπκος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.
ΣΚΟΡΕΡ – 35’ Ταξιάρχης .πεν.[1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Γεροντίδης, Γιώτας, Σκρέκας, Καρυπίδης, Γκουζιώτης, Ταξιάρχης, Αντωνίου [Κάντας], Στάμος [Αούντο], Καλόγηρος [Γουάνγκα], Ευθυμιάδης.

2006-2007 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Οκτωβρίου, 2006 Γήπεδο Τρικάλων
Καλύτερη σε γενικές γραμμές η Δόξα Δράμας νίκησε μέσα στα Τρίκαλα τον τοπικό Α.Ο.Τ. με σκορ 0-1 σ’ ένα παιχνίδι μέτριο ποιοτικά που σαφώς και δεν ικανοποίησε τους φίλαθλους που βρεθήκαν στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή αλλά χωρίς ουσία αφού δεν μπόρεσαν σε καμία απ’ τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν να παραβιάσουν την εστία των φιλοξενούμενων. Η Δόξα Δράμα ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς μόλις στο 10’ με ωραίο γκολ που σημείωσε ο Μητσιόπουλος. Στην συνέχεια πρόσεξε ακόμη περισσότερο την άμυνα της και δεν επέτρεψε στα ατού των Τρικάλων να απειλήσουν. Προβληματισμός υπάρχει στο «κυανέρυθρο» συγκρότημα αφού η ομάδα παρουσιάζει διαφορετικές εικόνες σε κάθε παιχνίδι μέχρι στιγμής φέτος. Τη μια ο Α.Ο.Τ. δείχνει σύνολο εξαιρετικό και την άλλη ομάδα ερασιτεχνικών προδιαγραφών.
ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Μητσιόπουλος [0-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Καραναστάσης, Σεμερτζίδης [Κ.Μπαλάφας], Αμαραντίδης, Γιώτας, Γούτσιος, Γ.Σκρέκας, Μεσιακάρης [Κομλιένοβιτς], Ράσιτς [Παπαγιαννόπουλος], Σάβιτς, Φωτιάδης, Γέλοβατς.

2010-2011 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Οκτωβρίου, 2010 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-0
Ήθελε την νίκη ο ΑΟ Τρικάλων και φρόντισε να το δείξει με καθαρό τρόπο επικρατώντας με σκορ 2-0 επί της Δόξας Δράμας. Όπως με το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, τα Τρίκαλα από την αρχή έστειλαν μήνυμα νίκης και πλέον έφτασαν στους έξι βαθμούς και στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια. Μόλις στο 2’ ο Μίνγκας έκλεψε την μπάλα από πλάγια θέση, μπήκε στην περιοχή και στην προσπάθεια να αποκρούσει ο αμυντικός Νταλίμα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Τα Τρίκαλα συνέχισαν να πιέζουν την εστία της Δόξας και στο 27’ έγινε το 2-0. Ο Μανουσάκης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μίνγκα και αυτός με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σουλογάνη. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 67’ κέρδισαν πέναλτι όταν ο Γιώτας ανέτρεψε τον Μαρκόφσκι εντός περιοχής. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής το εκτέλεσε αλλά ο Τόλιος έκανε μεγάλη απόκρουση. Στο 77’ ο Στεπάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ ενώ στο 84’ ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Κύρκος δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στα Τρίκαλα στην ανατροπή του Στεπάνοβιτς από τον Νταλίμα.
ΣΚΟΡΕΡ – 2’ αυτογκόλ Νταλίμα [1-0], 27’ Μίνγκας [2-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιος, Ριζογιάννης, Σαββίδης [Τελκίνσκι], Μπουκουβάλας, Μπριλλάκης, Κόρμπος, Γιώτας, Μανουσάκης [Στεπάνοβιτς], Ρούσεφ, Κοντογουλίδης, Μίνγκας [Μπακομήτρος].

2017-2018

7 Μαρτίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
Ενα πέναλτι έκρινε το ματς στα Τρίκαλα μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Δόξας Δράμας. Οι «Μαυραετοί» υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα με σκορ 0-1. Ο ΑΟ Τρίκαλα πέταξε στα «σκουπίδια» τον πόντο που πήρε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ η ομάδα της Δράμας έβγαλε αντίδραση μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στον Αιγινιακό στο γήπεδο της. Εκτός διεκδίκησης της ανόδου έχουν μείνει ο ΑΟΤ και η Δόξα και θα περίμενε κανείς πως θα έπαιζαν απελευθερωμένοι στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων. Το πρώτο ημίχρονο όμως είχε λίγες καλές στιγμές και βρήκε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σε θέση οδηγού με πέναλτι του Γουνδουλάκη στο 21’. Ένα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής της συνάντησης κ.Αγγελάκης και που είχε κερδίσει ο Σιώπης από τον Τσίπρα. Οι θεσσαλοί μετά το γκολ επεδίωξαν να πιέσουν αλλά μεγάλη ευκαιρία δεν δημιούργησαν. Στο 28’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι και για χέρι του Γκότοβου, αλλά ο ρέφερι δεν είδε την παράβαση. Έτσι το πρώτο 45λέπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να έχει το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Τρίκαλα είχε την φλύαρη υπεροχή, όμως στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε ο τερματοφύλακας Βούρος ήταν παρών και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.
ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Γουνδουλάκης πεν. [0-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Βέρτζος, Γκόλιας, Λεάντρο, Κοτσώνης, Μάκος, Τσιάρας [Ν’Λουντούλου], Γροντής, Γιαννιτσάνης [Μιλοσάβλιεφ], Τσίπρας [Σαχινίδης], Ζγκούρι.

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Οκτωβρίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2-3
Ιδανική πρεμιέρα για την Δόξα Δράμας, η οποία έφυγε με νίκη 2-3 από τα Τρίκαλα και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο σε μια έδρα που παραδοσιακά είναι απ’ τις πιο δύσκολες της κατηγορίες. Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι που άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο την τηλεοπτική αυλαία του φετινού πρωταθλήματος, η καλύτερη Δόξα Δράμας εκμεταλλεύτηκε τα περισσότερα από τα λάθη της άμυνας των Τρικάλων και νίκησε δίκαια. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6’ με ωραίο σουτ του Ανδρέου αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βανκεβάι με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Γκόλια ισοφάρισε σε 1-1 για τα Τρίκαλα. Στο 26’ οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με το καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Πέρεζ και με την έναρξη του δεύτερου μέρος, ο Κρουζ από κοντά έπειτα από επέμβαση του Ταϊρη σε ενέργεια του Πέρεζ σημείωσε το 1-3. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-3 με κεφαλιά του Γκότοβο μετά από κόρνερ του Ράντι. Διαιτητής ο κ.Κατσικογιάννης.
ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Ανδρέου [0-1], 10’ Βανκεβάι [1-1], 26’ Πέρεζ [1-2], 51’ Κρουζ [1-3], 77’ Γκότοβος [2-3]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Γκόλιας [Νιάρος], Γκότοβος, Συριόπουλος, Γκατζολάρι [Μακρίδης], Ράντι, Γιουκαρής, Βανκεβάι, Συμελίδης, Σταματάκος [Κέζος]

O Μαλούτας “σφυρίζει” το Τρίκαλα-Δόξα

Στο φινάλε έχασε την πολύτιμη νίκη ο εξαιρετικός Α.Ο Τρίκαλα

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα.