Φουλ της ισοπαλίας στην προιστορία Απόλλων Λάρισας-Α.Ο Τρίκαλα

Ο Α.Ο Τρίκαλα αναμετράται την Κυριακή με τον Απόλλωνα Λάρισας για τη 13η αγωνιστική της SL2 στο γήπεδο Φιλιππούπολης.
Με αφορμή τη συγκεκριμένη αναμέτρηση το Trikalascore σας παρουσιάζει την προιστορία των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων, μέσα από το αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη, όπου κυριαρχεί η ισοπαλία.
Συγκεκριμένα έξι αναμετρήσεις έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλες, ενώ από μία φορά έχουν κερδίσει οι δύο ομάδες.

Αναλυτικά:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
11 Μαρτίου, 1990 Γήπεδο Φιλιππούπολης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1
Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι του Απόλλωνα Λάρισας με τα Τρίκαλα στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Σπουδαίο ποδόσφαιρο παίχτηκε κατά διαστήματα τόσο από πλευράς Απόλλωνα όσο και από πλευράς Τρικάλων. Και οι δυο ομάδες ικανοποίησαν με την απόδοση τους δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη προσοχή στην τελική τους προσπάθεια θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν πάρει τους βαθμούς της νίκης αφού βρεθήκαν μόλις το δεύτερο λεπτό να προηγούνται με γκολ που πέτυχε ο Πράππας. Στο 22’ όμως ο Κατσιούλας στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο έγραψε το 1-1. Διαιτητής ο κ.Σιταρόπουλος.
ΣΚΟΡΕΡ – 2’ Πράππας [0-1], 22’ αυτογκόλ Κατσιούλας [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Κατσιούλας, Κολτσίδας, Στάμος, Αναστασίου, Λαγάρας, Τσίγκας, Μαντέλας, Παπαγεωργίου [Θώμος], Ζαβλανός [Παπαευθυμίου].

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
22 Νοεμβρίου, 1992 Γήπεδο Φιλιππούπολης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-2
Στο Θεσσαλικό ντέρμπι στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, Απόλλων Λάρισας και Τρίκαλα αναδειχτήκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Ανώτερος ο Απόλλωνας ιδίως στο πρώτο μέρος μπορούσε άνετα να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης εάν εκμεταλλευόταν καλύτερα τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα Τρίκαλα αγωνίστηκαν δυνατά και με πείσμα αλλά είχαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, η οποία ενώ συνήθως είναι από τα ατού τους δεν λειτούργησε σωστά όμως στο συγκεκριμένο ματς. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 4’ ο Αργυρακούλης άνοιξε το σκορ για το Απόλλωνα αλλά στο 33’ ο Παπακωνσταντίνου ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Τρία λεπτά αργότερα ο Χασιώτης ξανά έδωσε προβάδισμα στους Λαρισαίους αλλά στο 45’ ο Θώμος έγραψε το τελικό 2-2 χαρίζοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας στα Τρίκαλα. Τον αγώνα που διεύθυνε ο διαιτητής κ.Γραμματέας παρακολούθησαν περίπου 1.000 θεατές
ΣΚΟΡΕΡ – 4’ Αργυρακούλης [1-0], 33’ Παπακωνσταντίνου [1-1], 36’ Χασιώτης [2-1], 45’ Θώμος [2-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Βουλόγκας, Πράππας, Γιαννακόπουλος, Αλεξίου, Λούκας, Παπαευαγγέλου, Νικολαΐδης, Παπακωνσταντίνου, Τσιούκας [Ντότσης], Γκουγκουλής, Θώμος [Πρεκαντές].

Γ΄’ ΕΘΝΙΚΗ
6 Φεβρουαρίου, 1994 Γήπεδο Φιλιππούπολης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-0
Η αμυντική γραμμή των Τρικάλων με επικεφαλής τον Λούκα άντεξε στο βάρος των συχνών επιθέσεων του Απόλλωνα και έτσι το 0-0 που πήραν μέσα στην Λάρισα θεωρείται επιτυχία για την «κυανέρυθρη» ομάδα. Βασικά οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Τσίρκοβιτς και Ζησάκη υπερείχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά σκόνταψαν στην συμπαγή και οργανωμένη αμυντική διάταξη των Τρικάλων που επιδίωξε από την αρχή του παιχνιδιού την ισοπαλία και που την κατέκτησε μάλλον πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε.
Από τους φιλοξενούμενους καλύτεροι υπήρξαν οι Γκαλίτσιος, Παπακωνσταντίνου και ο τερματοφύλακας Τάκος. Χωρίς λάθη η διαιτησία του κ.Λουλουδιάδη.
Τάκος, Πράππας [Κατσιούλας], Γκανάς, Δοδοντσάκης [Μούτσιος], Γκαλίτσιος, Κωνσταντινίδης, Παπακωνσταντίνου, Κνέζεβιτς, Ρουσουμάνης, Ντότσης, Τζώρτζης.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ
12 Απριλίου, 1995 Γήπεδο Φιλιππούπολης
Χωρίς νικητή έληξε το Θεσσαλικό ντέρμπι στην Φιλιππούπολη μεταξύ του Απόλλων Λάρισας και τα Τρίκαλα. Το παιχνίδι ήταν μέτριο και δεν ικανοποίησε τους φίλαθλους που βρεθήκαν στην κερκίδα να το παρακολουθήσουν. Λίγες φάσεις δημιουργήθηκαν μπροστά στις δυο εστίες με τα Τρίκαλα να έχουν ελαφρώς την πρωτοβουλία των κινήσεων, την οποία όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν. Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο αλλά μάλλον καταστροφικό για τα Τρίκαλα αφού πλέον η Καστοριά ξέφυγε στην κορυφή της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς. Το συγκρότημα του Μιχάλη Φιλίππου είχε βέβαια την ευκαιρία να πάρει την νίκη όταν στο 35’ ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Χατζησταυρίδης καταλόγισε πέναλτι υπέρ τους. Το εκτέλεσε ο Κνέζεβιτς στέλνοντας την μπάλα άουτ. Καλύτεροι υπήρξαν οι Μανίκας, Βάσι και Γκαραγκούνης.
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Πράππας, Μανίκας, Γκαραγκούνης, Ταβουκτσής [Τζώρτζης], Δοδοντσάκης, Βάσι, Γκουγκουλής, Τσιούκας, Κνέζεβιτς, Παπακωνσταντίνου.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ
22 Φεβρουαρίου, 2004 Γήπεδο Φιλιππούπολης
Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι κορυφής στην Λάρισα μεταξύ του τοπικού Απόλλων και τα Τρίκαλα. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, αρκετά ενδιαφέρον με πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Αδικημένα από το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να νιώθουν τα Τρίκαλα, τα οποία μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο αλλά δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν την νίκη. Μόλις στο 6’ ο Απόλλων Λάρισας άνοιξε το σκορ όταν ο Φούσκας πάσαρε στον Τόλια που βρέθηκε απέναντι στον Ευθυμίου και με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 62’ όταν από φάουλ του Γιδόπουλου, ο Αποστολίδης με κεφαλιά πάσαρε στον Πιττάκα ο οποίος με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στην συνέχεια πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας της τοπικής ομάδας, Μπακαρός ο οποίος έσωσε την εστία του σε πολλές περιπτώσεις. Καλή η διαιτησία του κ.Τσέλιου.
ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Τόλιας [1-0], 62’ Πιττάκας [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ευθυμίου, Βαβίλης, Χατζηγιάννης, Αποστολίδης, Αγγελόπουλος, Μητροφάνης [Χ.Μούτσιος], Γιδόπουλος, Α.Τσιούκας, Πιττάκας [Νίττας], Φασούλας [Παπαστεριάδης], Παπαευθυμίου.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ
18 Ιανουαρίου, 2009 Γήπεδο Φιλιππούπολης
Δυνατός ο τοπικός Απόλλων Λάρισας αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τα άτυχα Τρίκαλα και έχασε σημαντική ευκαιρία να πλησιάσει τους «κυανέρυθρους» τον Τύρναβο και τον Πυργετό στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον και θύμιζε ντέρμπι ανώτερης κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και στο 21’ κέρδισαν πέναλτι όταν ο Μπαντάς ανέτρεψε τον Μπίμπα μέσα στην περιοχή δίνοντας την ευκαιρία στους Λαρισαίους να ανοίξουν το σκορ αλλά ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Νικολαΐδης απέκρουσε εκπληκτικά το χτύπημα του γκολκίπερ του Απόλλων, Μπακαρό και έτσι παρέμεινε το 0-0. Δυο λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα με την σειρά τους απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν καθώς από φάουλ του Τσούκλη, ο Καλόγηρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 35’ ο αφύλακτος Βενέτης με κοντινή κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό και στο 66’ ο Απόλλων έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν ο Καραθάνος αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τρία λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα ισοφάρισαν. Ο Τσούκλης εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαντάς με κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 77’ θα μπορούσαν να κάνουν την ολική επαναφορά καθώς ο Καλόγηρος με κεφαλιά σημάδεψε για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι του Μπακαρού ο οποίος απλώς παρακολούθησε την φάση. Στο 81’ ο πορτιέρο της Λαρισινής ομάδας πραγματοποίησε έξοχη απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ το φάουλ του Τσούκλη. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Δαουλτζή από τον σύνδεσμο Σερρών.
ΣΚΟΡΕΡ – 35’ Βενέτης [1-0], 69’ Μπαντάς [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Νικολαϊδης, Κοτσίνας, Κακαζούκης, Μπαντάς, Ντάμτσιος (Παπαστεριάδης), Γεωργίου, Σαλταπίδας (Γαϊδαρτζής), Α.Τσιούκας, Καλόγηρος, Τσούκλης, Μπαρουτσάκης (Τεντολούρης).

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
31 Μαρτίου, 2018 Γήπεδο Αλκαζάρ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1
Την τέταρτη θέση κρυφοκοιτούσε ο Απόλλων Λάρισας χάρη στο αήττητο σερί που είχε διαγράψει στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, όμως ο ΑΟ Τρίκαλα του έκοψε τη φόρα. Στο θεσσαλικό ντέρμπι που έγινε στο γήπεδο Αλκαζάρ, ένας πρώην παίκτης των γηπεδούχων , ο Βασίλης Σαχινίδης ήταν αυτός που «σκότωσε» την προηγούμενη ομάδα του και υπέγραψε την νίκη των «κυανέρυθρων» με 0-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, με τον ΑΟΤ να έχει μια στιγμή σε σουτ του Μιλοσάβλιεφ στο 20’. Ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες, με τους Λαρισαίους να φωνάζουν για ένα πέναλτι στο 45’ όταν ο Τσιάρας φάνηκε να σπρώχνει τον Αγροδήμο μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής κ.Καρατέρπος όμως δεν είδε την παράβαση. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, είχαν μια ευκαιρία με τον Τόμιτς στο 48’ και οκτώ λεπτά αργότερα πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Μάκος έκανε το γέμισμα, ο Παπαζαχαρίας συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα του τον Παϊτέρη και ο Σαχινίδης με πλασέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στα μετόπισθεν και άνοιξε το σκορ. Ο Απόλλων Λάρισας έγινε πιο πιεστικός μετά το γκολ, έφτασε μπροστά στην περιοχή του Αποστολίδη αρκετές φορές αλλά του έλλειψε η ουσία. Ο Μαυριάς στο 80’ θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, όμως με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ακόμη η είσοδος του Σουλιώτη στο ματς [πήγε στην κορυφή της επίθεσης για τον Απόλλωνα] δεν αποδείχτηκε αρκετή για να πάρουν οι γηπεδούχοι έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, με τα Τρίκαλα να μένουν για τρίτο διαδοχικό ματς αήττητοι.
ΣΚΟΡΕΡ – 56’ Σαχινίδης [0-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Μάκος, Τσιάρας, Γροντής [Τόμιτς], Σαχινίδης, Χιντζίδης [Γιαννιτσάνης], Μιλοσάβλιεφ [Ζγκούρι]

Β’ ΕΘΝΙΚΗ
14 Απριλίου, 2019 Γήπεδο Φιλιππούπολης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-1
Τα Τρίκαλα ηττήθηκαν με σκορ 3-1 στην Λάρισα από τον τοπική Απόλλωνα και έτσι πως πάνε δυστυχώς είναι ικανά να χάσουν την ιδιότυπη μονομαχία τους με τον Ηρόδοτο και να καταφέρουν κάτι «μοναδικό» στα χρονικά – να πέσει μια ομάδα δύο κατηγορίες ενώ είχε ξεκινήσει για πρωτάθλημα. Ο ΑΟΤ για μία ακόμη αγωνιστική ήταν εκτός τόπο και χρόνου και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο όπου θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί έξι γκολ αντί για τρία. Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν μια απέραντη παιδική χαρά στην οποία οι παίκτες του Απόλλωνα έβρισκαν συνεχώς κενά. Έτσι δεν άργησε να έρθει το πρώτο γκολ όταν ο Κώστας Σκούμπρα με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 10’. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκουντρουμπής από κοντά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 24’ ο Χατζής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Το γήπεδο από την εστία των Τρικάλων ήταν κατηφορικό και οι «κυανέρυθροι» γλίτωσαν πολλά γκολ αφού ήταν σε πλήρη αποσύνθεση με τους παίκτες του Απόλλων να χάνουν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με κορυφαία φάση το δοκάρι του Μπραμπίγια στο 43’. Τα Τρίκαλα συνήλθαν κάπως στην επανάληψη και κατάφεραν με το ξεκίνημα να μειώσουν σε 3-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασίλη Τριανταφυλλάκο το οποίο είχε κερδίσει ο Σμυρλής. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ.Πολυχρόνης από τον σύνδεσμο Πιερίας.
ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Σκούμπρα [1-0], 16’ Γκουντρουμπής [2-0], 24’ Χατζής [3-0], Τριανταφυλλάκος πεν.[3-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ –Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό [Κούλπας], Τριανταφυλλάκος, Γκουγκούδης [Καπός], Λάσκαρης, Σμυρλής [Νιάρος], Ράντι, Συμελίδης

Συνεχίζουν προπονήσεις και περιμένουν ανακοινώσεις στα Μετέωρα

‘Εγινε 100άρης ο Σουλιώτης

Αποτελέσματα & βαθμολογία SL2

Βρείτε το TV10.gr στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.tv10.gr

Ακολουθήστε το TV10.gr  στο Facebookκαι μάθετε πρώτοι όλα τα νέα.

Ακολουθήστε το TV10.gr στο  Instagram και δείτε τις καλύτερες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα, τη Θεσσαλία αλλά και από όλη την Ελλάδα